Andreas Jopp: Vitamíny a stopové prvky pro zdraví

16.06.2015 13:08

Tak nějak nevím. Chcete se o vitamínech a stopových prvcích dozvědět šokující pravdu? Moc nějak nevím, co na tuto knihu říct: Asi jen: A teď si to přeberte. Informace, které tu autor uvádí, jsou zcela jiné, než jaké se dozvídáte v nějakých wellnes článcích na dámských webech, možná i zcela odlišné od toho, co by vám řekl váš lékař. Je to nějak moc - depresivní.

Asi je třeba si tuto knihu přečíst a pak použít zdravý rozum. Nebo si ji vzít do rukou třeba za pět let a podívat se, jestli v některých „konspiracích“ neměla náhodou Andreas Jopp pravdu. Čekala jsem podle názvu knihu, která bude víc přírodní, kde se to bude hemžit květáky, ředkvičkami, kustovnicí čínskou nebo superzdravým makovým mlékem plným vápníku. V tomto ohledu mne kniha zklamala, protože přírodní zdroje opomíjí. Z jednoduchého důvodu. Čerstvá a zdravá zelenina a ovoce nám dá látky, díky kterým se v nás všechny ty vitamíny zpracují a ochrání se naše srdce, ale jinak je co se týče obsahu vitamínů a stopových prvků jen málo cenná. Díky transportu, skladování – posléze také skladování doma, úpravě, rozkrojení neřknu-li vaření a pečení. Ale informace, že listový špenát při dvouminutovém varu přijde o 80% kyseliny listové? Není to moc? Kdyby šlo o vitamín C, tak to beru, ale… Nějak jsem nad tím vším pokyvovala hlavou a i když jet u vše dokonale vyzdrojováno, stálo by za to – pro dokonalé rýpaly – si ty zdroje projít. Nechci autora opravovat, ale pokud je vše na světě právě takové, jako píše v této knize, tak jsme celkem dost před smrtí. Všichni.

Dobrá, doporučuje vitamíny a minerální látky z lékárny, druhým dechem ale dodává, že těžko seženeme kvalitní, protože je s dobře kalibrovanými přípravky je v zemích EU prostě problém.

„ Vlastní import vysoce dávkovaného cenově výhodného vitamínu C z USA se nevyplatí. Bude zničen německými celníky nebo odeslán zpět na vaše náklady, protože konečný spotřebitel nesmí importovat žádná léčiva. V rámci EU naproti tomu už neexistují žádné celní kontroly, proto je objednávka amerických produktů např. z Holandska bezproblémová. Když přijíždíte z USA a přivážíte si více „zahraničních léčiv“ (vitaminů) než pro vlastní spotřebu, mohli byste mít problémy kvůli „uvedení zahraničních léčiv do oběhu“. V každém případě vám celníci zabaví množství, které přesahuje osobní potřebu.“

Ona ta realita je opravdu děsivá… nebo nás autor jen děsí díky nějakým svým přehnaným názorům, no posuďte sami? Nedostatek vitamínů a minerálů? Existuje to dnes ještě? Nedostatek v nadbytku? Kdepak… Naše tělo opravdu hladoví nad plnými hrnci a výsledek německého výzkumu (v Německu, Francii a USA) ukázal, že 40 – 80% obyvatel nepřijímá v potravě dostatek základních minerálů, vitamínů a stopových prvků. Selenem, jódem, vitamínem D je podzásobeno až 90% lidí. To je vskutku alarmující a je dobře, že autor začal knihu právě těmito údaji a poměrně údernou předmluvou.

A samozřejmě se opět dostáváme k poznání, že drtivé procento (70%) soudobých onemocnění je způsobeno špatnou výživou.

 

Ale na druhou stranu otevírá naprosto nečekaný obraz stavu vitamínů a dnešního světa. Kam až jsme se do dostali? Je vůbec možné něco víc nepřirozeného než to, že někdo MUSEL NAPSAT TAKOVOU  KNIHU? A opět se dostávám na začátek? Kolik toho, co tu Andreas Jopp napsal, bude pravdou za pět let? Nebo za deset?

Vitamíny a stopové prvky bych zařadila do knihovničky ke knihám, po nichž bude zajímavé sáhnout za nějaký čas… a v náladě, kdy jste rozčarováni a znechuceni dnešním světem a podmínkami k životu – tuto náladu rozhodně podpoří. Anebo když máte náladu na něco extrémního.

Je to jedna z mála knih, ke kterým se po čase vrátím i v internetovém světě a budu hledat názory jiných čtenářů. Je totiž neobyčejná, informačně neobyčejná: co však chválím, je grafická úprava, ta je skvělá a přehledná.

O autorovi:

Andreas Jopp je německý odborník na výživu, který publikoval více než 200 odborných článků na téma anti-aging a zdravý životní styl. Napsal i knihu o tom, jak se zbavit závislosti na nikotinu za 30 dní a na toto téma vede i on-line kurzy. Co se mu v této knize určitě podařilo, je dostát svému mottu – mít své texty čtivé a strhující, nenudné a zábavné a zároveň podložené množstvím relevantních informací. Své knihy píše na základě dlouhých rozhovorů s odborníky a na základě vlastních zdrojů z knih a odborných prací. Vydalo nakladatelství Eminent, 2015, www.eminent.cz

 

Recenze na knihu Andreas Jopp : Vitaminy a stopové prvky pro zdraví. Praha, Eminent 2015.

 

© Renata Petříčková, www.petrickova.cz , 16. 6. 2015 KnihOko.cz