Astrid Lindgrenová : Skřítek Nils

01.05.2015 22:22

Pro české fanoušky geniální spisovatelky Astrid Lindgrenové je vydání knížky Skřítek Nils jistě velkým svátkem. Jedná se o soubor devíti příběhů, z nichž osm nebylo dosud vydáno. Hrdinu z úvodního,  příběhu však děti již důvěrně znají, jmenuje se Nils Karlssona a bydlí pod postelí jednoho malého kluka.

Pohádkově laděné příběhy citlivě dokreslila svými ilustracemi známá česká ilustrátorka Markéta Vydrová. Její obrázky jsou nabité pozitivní energií a překypují hravostí. Markéta Vydrová se dokáže při ilustrování na svět dívat dětskýma očima a to děti vítají.

Úžasně jsem si u knížky odpočinula. Přečetla jsem ji jedním dechem. Vrátila mne o několik desítek let zpět, do mého dětství. Tehdy jsem knížky Astrid Lindgrenové milovala. Nejvíc asi jako všechny děti Pipi dlouhou punčochu. Autorka s dětmi naprosto souzní. Nejinak je tomu i v této knížce. Hlavními hrdinami jednotlivých příběhů jsou vždy děti. Děti, které se cítí být opuštěné nebo mají dlouhou chvíli. V pravou chvíli se však vždycky objeví někdo, kdo je z jejich nudy či osamění vytrhne. Buď je to skřítkové z úvodní povídky Skřítek Nils Karlsson či Petr Petra nebo je to třeba obživlá kukačka z hodin. V pohádce panenka Mirabelka holčička tak touží po panence až si nakonec sama vypěstuje na zahrádce. Někdy se děti ocitnou úplně v jiném světě, třeba v zemi Soumraku nebo uprostřed loupežnických bitek. Zkrátka pořád se něco děje. Děti díky své fantazii nakonec zažijí vždy nějaké úžasné dobrodružství.

Text je vytištěn větším písmem, aby se dobře četl i začínajícím čtenářům. Knížka tak může být skvělým dárkem třeba prvňáčkům za první vysvědčení.

 

Recenze knihy pro děti Astrid Lindgenová : Skřítek Nils, Praha, Albatros 2015. 

 

© Jarmila Syptáková, 5. 5. 2015, KnihOko.cz www.knihoko.cz