Balász Zágoni : Barnabáškova kniha

26.05.2013 11:48

Další knížka z úšpěšné ediční řady LASKAVÉ ČTENÍ nakladatelství Triton pochází z pera rumunského spisovatele Balásze Zágoniho. Jmenuje se Barnabáškova kniha a je určena pro děti od tří let. Úžasné příběhy malého kluka doprovází nádherné a poetické ilustrace Markéty Vydrové.

Nejedná se o klasické pohádky, které dětem čteme. Nevystupují zde kouzelné pohádkové postavičky. Přesto je obsah knížky víc než kouzelný. Některé příběhy však pohádkové vlastně jsou, ožívá v nich vysavač nebo podzemní dráha. Většina příběhů však popisuje běžné činnosti z každodenního života. Autor se dokázal bravurně vcítit do duše čtyřletého caparta, který objevuje svět kolem sebe. Vždyť jak by ne, knížka je o jeho synovi. Barnabášek zažívá každý den něco nového. Prožívá velká dobrodružství, třeba když se učí jezdit na kole, když vyrazí se svými rodiči na výlet k moři nebo když mu pan strojvedoucí dovolí prozkoumat lokomotivu. Někdy má z neznáma strach, ale Barnabášek je šikula a dokáže ze svými "démony" bojovat. V Kočíčí pohádce vyzrál nad svým strachem z kočičky, v příběhu Barnabášek nakupuje se odhodlal vyrazit sám do obchodu, když byla maminka nemocná.

Příběhy jsou psány jednoduše perspektivou malého  "průzkumníka". Jsou to příběhy, které zažívají všechny děti na světě. Všichni musí ráno vstávat z postele, čistit si zuby, jíst a pít a chodit spát. Děti si knížku určitě zamilují a dospělí si při čtení příběhů nostalgicky vzpomenout na své vlastní dětství.

S obsahem knihy skvěle korespondují hravé a veselé obrázky oblíbené ilustátorky Markéty Vydrové. Černobílými i barevnými ilustracemi jsou  vyzdobeny všechny stránky knížky. Dětem pomohou dostat se přímo do středu "dění".

Barnabáškova kniha je velmi zdařilým dílem. Mohu ji jen doporučit. Obsahová stránka  i grafická úprava spolu ladí. Knížka je ideální pro společné chvilky s dětmi.

Recenze knihy Balázs Zágoni : Barnabášova kniha, Triton, Praha 2013, 150 s.

© Jarmila Syptáková, 25. 5.  2013, KnihOko