Barbara Larriva: Poppy. Příběh lásky a odpuštění

07.11.2014 13:31

Nádherný příběh, který má pro mne jako pro čtenáře dvě roviny. Tu první – čistě komerční. Chytlavé téma stárnoucí hollywoodské hvězdy a jejího přátelství s malou holčičkou, která umírající paní vrátí zpět do života. Och, jaká limonáda. A tu druhou – nesmírně hlubokou pro duši. Příběh o lásce, která se kdysi ztratila a která ničí tělo i duši. A když člověk opět uvěří, že jí může mít, přijde. A vyléčí celého člověka.

Jak se správně píše v anotaci: "Někdy nás totiž setkání s láskyplnou bytostí může vnitřně proměnit a úplně tak změnit pohled na život, na naše vztahy i na svět kolem nás.“

A o tom tento příběh je. Máte jedinečnou možnost sledovat v dějovém sledu, jak se zcela mění svět a hlavně myšlení hlavní hrdinky. Jak se otvírají oči a náhle vidí svět kolem sebe trochu jinak. Objevuje své vlastní niterné moudro – které tam ale vždy bylo, jen ho často umlčovala díky prožité bolesti a lesku a slávě své vlastní herecké kariéry. Bylo to jednoduché… A v těchto dnech, kdy žije s vědomím, že se její dny krátí, se jí mění také pohled na svět. Je to díky Poppy, malé dívence s šedýma očima a vlasy rudými jako vlčí mák.

Tady musím autorku vyzdvihnout. Naprosto úžasně umí vykreslit duši stárnoucí ženy, která se už krůčkem ocitá na druhém břehu a zažívá stavy změněného vědomí. Úlevného i děsivého zároveň. Celý příběh jakoby nás kolébal sem a tam a dával syrovým způsobem zažít, jaké to je. Jak děsivé i přitažlivé zároveň.

Kniha má mít terapeutický účinek. Ano má… Když jsem tak přemýšlela, kdy bych si ji nejraději přečetla, tak asi ve chvíli, kdy budu se svým životem relativně srovnaná, spokojená. Nebo chci najít cestu k někomu, koho nevýhradně miluji a ztratila jsem s ním kontakt. Tento příběh dává naději, že se vše může vždy v dobré obrátit.

A jestli ji číst ve stavu hluboké deprese? Nejsem si jista, v tu chvíli ji asi člověk není schopen tak úplně pobrat. Je tu příliš mnoho sekvencí, které budí úzkost a prohlubují smutek a beznaděj. Sice se z nich poté zase dostáváme ven, ale v podobných chvílích si z příběhu snáz vezmeme to špatné, než to dobré.

Je to úžasný příběh a sama jsem moc zvědavá na jiné čtenářské názory…

Ukázka z knihy:

Stará žena se usmála směrem k zavírajícím se dveřím. Opravdu začínala mít to dítě ráda. Poppy byla tak moudrá, tak vědoucí, že to někdy – ne, často – Allegru děsilo. Slibovala si zjistit informace o své malé přítelkyni, ale něco jí vždy zabránilo klást Poppy otázky. Bojím se odpovědí? Ptala se sama sebe. Bojím se, že je to dítě jen výplodem mojí představivosti? Že ve skutečnosti neexistuje? Allegra si hluboce povzdechla.

V každém případě, ať byla Poppy skutečná nebo ne, potřebovala ji. Při vzpomínce, jak je to dlouho, co někoho potřebovala, jí zaslzely oči. Nebo kdy někdo potřeboval ji. Potřebovala ji Poppy? Cosi v jejím srdci jí říkalo, že nějakým záhadným způsobem ji to dítě potřebuje a že jsou nějak zvláštně propojeny z důvodu, který zatím Allegra nedokázala pochopit. Ale byla přesvědčená, že jednoho dne se to dozví a porozumí.

S nepříjemným pocitem v žaludku si uvědomila, že brzy bude muset říci Poppy pravdu o své nemoci; nebylo fér jí to tajit. Ale ještě ne, řekla si. Nesnesla pohled na to dítě smutné a to Poppy bude, až jí to Allegra řekne. Stará žena se otočila tváří k oknu a zahleděla se ven. Bylo ironií, že přes všechny ty lidi, kteří ji zbožňovali tolik let, je tu dnes jen jediný člověk, kterému záleží na tom, jestli bude žít nebo zemře. Malá holčička. Poppy.“

O autorce:

BARBARA LARRIVA pochází z New Jersey. Procestovala celý svět a nakonec se usadila pod modrou oblohou slunné Arizony. Má syna a dvě vnoučata. Miluje kočky, zejména ty opuštěné, pro které také založila a vede útulek. Ve volném čase se věnuje psaní knih.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2014, www.synergiepublishing.com

 

Recenze na knihu : Poppy. Příběh lásky a odpuštění. Praha, Synergie Publishing SE, 2014.

 

© Renata Petříčková, www.KnihOko.cz, 7. 11. 2014