Daisy Mrázková : Haló, Jácíčku - recenze na audioknihu

09.07.2013 21:14

Autorkou tohoto nádherného příběhu pro děti je  osobitá česká spisovatelka a výtvarnice s netradičním jménem Daisy Mrázková. Dcera Angličanky a českého krejčího. Knížka vyšla poprvé v roce 1972 v nakladatelství Albatros. Když Daisy Mrázková psala tuto knížku, již byla zkušenou autorkou. Svou prvotinu vydala v roce 1965 pod názvem Neplač, muchomůrko.

Příběhy malého zajíčka čte podmanivým hlasem Rudolf Hrušínský. Stačí jen zavřít oči a zaposlouchat se do barvitého líčení dobrodružství, které zajíček zažívá společně se svou kamarádkou Veverkou Jednotlivé příběhy jsou od sebe zvukově odděleny veselým flétnovým doprovodem. Pokud si budete chtít vyslechnout všechny historky, rezervujte si přesně 1 hodinu a 17 minut. Tak dlouho totiž trvá než pan Hrušínský knížku Haló, Jácíčku přečte.

Pokud však čekáte, že u poslechu budete trnout hrůzou a netrpělivě čekat nějaká fantastická rozuzlení, toho se nedočkáte. Kratičké příběhy jsou spíše poetickým vyprávěním všedního dne, které zažívá malý zajíček. Autorka do jednotlivých příběhů nenásilně zasadila i výchovný rámec. Nedělá však na děti žádné tyty se vztyčeným ukazováčkem.

"Jácíček seděl se sklopenýma očima. "Jak to, že člověk pozná, že dělá hloupost, až když je pozdě?" stěžoval si. "Hloupost by se měla poznat předem". "Měla by být třeba černá se žlutými skvrnami jako mandelinka a kolem dokola by mě mít dlouhé bodliny  a měla by bzučet jako hejno čmeláků. Člověk by si už dal nani pozor. Ale takhle? Takhle se vůbec neví, že je nějaká Hloupost nablízku. Vypadá nenápadně...nedo dokonce vypadá hezky..."

S lehkostí sobě vlastní propůjčila zajíčkovi charakterové vlastnosti lidí. Je to malý kluk, který občas zazlobí maminku, zkouší nové věci a objevuje svět. Velmi se mi líbilo, jak se zvířátka umí krásně zabavit. Objevují dobrodružství tam, kde by to nikdo nečekal. Bezbřehá dětská fantazie jim umožňuje vidět svět mnohem barvitější a vidět naprosto úžasné detaily jako to bylo např. v příběhu nazvaném Slon na horní pěšině. Zajíček s Veverkou objevili starý strom, který vypadal jako slon a tak se s ním ti dva začali kamarádit a navštěvovat jej. Slon jim pak vypravoval pohádky.

Pokud chcete sobě a dětem dopřát kvalitní audionahrávku, je audiokniha Haló, Jácíčku tou pravou volbou. Děti budou nadšené z možností, které jim nabízí příroda a dospělí si mohou nostalgicky zavzpomínat na to, jak objevovali svět venku oni.

Recenze na audioknihu - Daisy Mrázková: Haló, Jácíčku. Supraphon - audioteka.cz

© Jarmila Syptáková, 3. 8. 2013, KnihOko.cz