David Deida: Intimní splynutí

15.06.2014 15:55

Co jsem si z knihy Intimní splynutí od Davida Deidy odnesla?

Muži umí oddělovat intimní život (problémy intimního a osobního charakteru a krize) od pracovního života. Předpokládá se to. Umí to i mužsky orientované ženy. Emoce nesmí ovlivnit práci a je to mužská přirozená vlastnost.

Ženství je dlouhodobě podceňováno, protože je založeno na emocích a ty jak známo, jsou vrtkavé a nepříjemné a přináší druhým lidem často i svazující pocity.

Muži to totiž mají úplně jinak, dobře to dokládá jedno osobní vyznání samotného autora. Chudák Ofélie….

„Jednoho rána jsme se s Ofélií v posteli milovali. Byli jsme plně přítomní v daném okamžiku a patřili jsme jen jeden druhému. Vnímal jsem ji, laskal jsem ji a zaplavoval láskou. Měl jsem pocit, jako bych ji vdechoval, a kochal jsem se její krásou. Náhle zazvonil telefon. Nechali jsme zapnutý záznamník, ale jakmile jsem začal poslouchat, co volající nahrává, zjistil jsem, že jde o naléhavou pracovní záležitost, která ode mě vyžaduje okamžitou pozornost. Vyskočil jsem z postele a telefonát jsem přijal. Najednou jsem byl v profesionálním –pracovním módu. Hovořil jsem s klientem, zkoumal jsem různé možnosti a dělal jsem rozhodnutí.

Když jsem telefonát ukončil, zavěsil jsem a přešel jsem do své pracovny k psacímu stolu, abych si zapsal pár poznámek a podíval se do kalendáře. Ofélie zůstala v posteli, stále ještě na mě byla vyladěná a čekala, že se vrátím. Nakonec na mě zavolala: „Davide, co tam pořád děláš?“

Teprve její hlas mi připomněl její existenci; když jsem byl ve svém profesionálním módu, jako by pro mě přestala existovat – a právě tak platí, že když jsem s Ofélií v „intimním módu“, jakoby pro mě neexistovala moje práce.“

Ale abych nebyla tak ošklivá na ubohého Davida Deidu, dále ve svém psaní pokračuje v hezkém duchu. Ačkoliv se dokáže jako muž soustředit vždy jen na jedno a někdy tím jeho žena trpí, vyznal jí lásku nejkrásnějším možným způsobem. Ano, všímá si, jak mu rozžehne světlo ve chvíli, kdy je zenýný a vyčerpaný, zatančí mu svou ženskostí před očima, dá květiny k počítači, aby mu připomněla svět okolo. Umí přijímat tok její lásky.

Přiznám se, že jako pro ženu pro mě jsou někdy pasáže, ve kterých autor popisuje typické muže – navíc ještě třeba ty nevyvážené typy – nesmírně obtížné. Co však David Deida umí, následně uklidnit v textu ty rozbouřené emoce a ty myšlenky typu „no ten je na zabití!“, do nějakého logického závěru. Mužská rozhodnutí pro sňatek jsou typickým příkladem toho, jak rozdílní jsou muži a ženy a s jakými rozdílnými pocity do svazku vstupují. Být otevřený lásce, neztratit svobodu – mnohé z těchto pocitů už dnes cítí i ženy.

Kniha Intimní splynutí vypráví o teoretickém vyváženém vztahu, o nevyvážených reálných vztazích, ve kterých se můžeme nalézt a hledat řešení, jak ulevit sobě i partnerovi. Je to kniha, která nabízí zamyšlení, podněcuje další čtenářovi myšlenky. Garantuji vám, že to budou myšlenky jiskrné a vznětlivé, ale také dojemné a slzavé. Plné pochopení i vzdoru. Asi tak, jak to ve vztahu bývá. Bohužel nebo bohudík? Tak na tuhle otázku si bude muset také každý odpovědět sám.

Za mě – úžasná kniha, která je určitě provokativní, jako autor sám!

A zcela zvlášť musím vyzdvihnout práci překladatele Ivana Kmínka, který si s knihou dal obrovskou práci, vymazlil ji stejně jako sám autor. Neublížil jí překladem, právě naopak. Nádherně se vcítil do každého slova, do každé emoce, kterou autor chtěl do knihy vložit. I díky němu je české vydání doslova pastvou pro oko a čtenářskou duši, která chce jitřit tu lehounkou, lehce erotickou a láskuhledající fantazii…

David Deida je považován za jednoho z nejpřevratnějších a nejprovokativnějších duchovních učitelů současnosti. Jeho učení a knihy o radikálně praktické spiritualitě hluboce ovlivnily směr našeho duchovního a sexuálního růstu.

Jeho knihy byly přeloženy do více než pětadvaceti jazyků a stávají se doporučenou literaturou na univerzitách, workshopec a mužských i ženských skupinách po celém světě. Jako cenný zdroj pro duchovní transformaci a posvátnou sexualitu ho cituje mnoho dalších autorů.

Nakladatelství Synergie vydalo v češtině další čtyři bestsellery Davida Deidy

  • Cesta pravého muže (2011)
  • Cesta vášně (2012)
  • Když jde o muže (2013)
  • Cesta nespoutané ženy (2013) a připravuje několik dalších.

David Deida také pořádá workshopy duchovníoh růstu a posvátné blízkosti zaměřené na probuzení mysli, těla i srdce. www.deida.info

Recenze na knihu David Deida : Intimní splynutí. Praha, Synergie Publishing SE, 2014.


    www.synergiepublishing.com

 

© Renata Petříčková, www.petrickova.cz , 15. 6. 2014 KnihOko.cz