David Frej : Biologické hodiny.

01.04.2015 13:06

David Frej :  Biologické hodiny. Tajemství metabolismu, dlouhověkosti a zdraví.

Kniha nacpaná informacemi o biologických hodinách člověka, jak z pohledu lékaře internisty, tak z pohledu lékaře ajurvédské medicíny. Otevírá témata, jaká se mohou dotknout právě vás - to podporuje čtivost. Jak dokáže sova lézt na nervy skřivanovi a jak moc dokáže skřivan vypíjet nervy ospalé sově hned po ránu, to asi umí pochopit jen ten, kdo to zažívá na vlastní kůži. Jedním z velkých témat v této knize je právě rozdíl mezi těmito dvěma zásadně rozdílnými typy lidí. Ale také je tu seznam a výčet všech možných civilizačních nemocí, které jsou v podstatě jen výsledkem toho, že zcela ignorujeme jako společnost, přirozený běh lidského organismu.

Pozorný čtenář si všimne, že autor často jde do zdrojů, které jsou prastaré a je v nich obsažena lidové moudrost našich prapředků. Jak upravit jídelníček i životní styl na jaře, jak v létě, jak v zimě nebo na podzim. Jsou to jednoduché záležitosti, které ale díky neskutečně rychlému, zbytečně konzumnímu životu, už nevnímáme. Je dobře, že se k nim ale spousta lidí vrací, že lidé mají zájem o přirozenější zdravý životní styl a že je zájem i o takovéto knihy.

Je to souhrnné zpracování základních informací o fungování lidského organismu, důraz na cykličnost, na pravidelnost, na to, že každá věc v našem životě má svůj ideální čas, naše orgány pracují dokola v určitém cyklu celých 24 hodin, ale také 12 měsíců. Autor naučí poslouchat a vnímat své vlastní tělo. Už to je úspěch, pak je na nás, nakolik se jim podřídíme a budeme se mít rádi. Nakolik to vlastně můžeme. Například pro mne byly části o narovnávání sov do skřivanů (těžké, ba až nemožné…) nebo rovnání spánku při cestování či práci na směny, opravdu strašné. Tak moc naše civilizace pokročila, že musíme pracovat v noci? Abychom přežili? Zdravotní dopady jsou pak příšerné: rakoviny, psychické nemoci, alergie, nemoci srdce, obezita. To všechno může mít prapůvod v naprosto pokrouceném vnímání svého těla, nerespektování zásad, které má už pradávna.

Můžete si však dobře pomoci v drobnostech. Je tu množství dobrých rad, například u senné rýmy vyřadit z jídelníčku lepek a mléčné produkty, nebo je alespoň velmi omezit. Dozvíte se, že v určitou dobu dochází k některým projevům nemocí (rýma, srdeční nemoci, bolesti) a tak lze předepsat vhodnou individuální terapii, stejně jako léčbu a výskyt nežádoucích účinků leků ovlivňuje také doba, kdy se lék podává. Dozvíte se i to, jak moc ovlivňuje stres nás přirozený hormonální systém a my jsme tudíž více zranitelní a zdraví se nám rozpadá na různých, často i nečekaných místech.

Kniha má podtitul Tajemství metabolismu, dlouhověkosti a zdraví a její zpracování považuji za precizní.

MUDr. David Frej

Po ukončení studia lékařské fakulty v Praze pracoval několik let jako internista. Přírodní medicínu (ayurvédu) studoval v Albuquerque v Novém Mexiku (USA), v Rakousku a indické Puně. Ve své praxi spojil západní a východní medicínu, zabývá se léčbou nemocí, obezity, výživou, detoxikací a regenerací organismu. Ve svém centru se věnuje konzultacím, ozdravným pobytům a seminářům. Pravidelně publikuje v časopisu REGENERACE a pořádá přednášky o výživě a přírodní medicíně. Založil mezinárodní centrum vzdělávání v oblasti Ájurvédy, výživy a alternativní medicíny ADVANA. 

Recenze na  knihu Frej, David : Biologické hodiny. Praha, Eminent 2013.


© Renata Petříčková, www.petrickova.cz , 01. 4. 2015 KnihOko.cz