David Frej Vám bude výtečným průvodcem k Vaší cestě za uzdravením - rozhovor s autorem knihy Zánět - skrytý zabiják

10.09.2015 21:50

Autor napsal, podle mého názoru, jednu z nejlepších knih o zdraví v naší zemi. David Frej v ní odkrývá velmi podceňovaný, civilizační problém – výskyt chronického zánětu v našem těle, který se navenek projevu jako srdeční nemoci, alergie, deprese, úzkosti nebo i obezita. I obezita jako taková je v podstatě znakem přítomnosti chronického zánětu v organismu.

Jeho nová kniha Zánět – skrytý zabiják, je možná tak úderná svým názvem, protože je nesmírně silná svým obsahem. A je zcela logická. I kdybyste jakkoliv chtěli s autorem nesouhlasit, tak budete silně pochybovat, protože jednotlivé drobnosti i vážné problémy, které mají souvislost s jakýmkoliv zánětem v těle, máte s velkou pravděpodobností vyzkoušené na svém těle. A vždy se tam odehrává přesně to, co autor popisuje.

Kniha je výtečným průvodcem ve chvíli, kdy se chcete přirozenou cestou a navždy zbavit chronických zdravotních problémů.

Začnu tedy právě tou obezitou. Tam jsou ty vychytralé tukové buňky, které se ukrývají v břišním tuku, které asi nejvíce produkují zánětlivé toxiny do našeho těla? Je tento tuk na břiše tvořen nějak speciálně? Potřebujeme k tomu stres, jistý druh stravy. Dočetla jsem se o tom, že existuje tzv. „cukrové břicho“, které se vypoukne každému, kdo silný stres zajídá sladkým. Jakoby se každé tukové buňky ukládaly v jistých partiích nějak úmyslně. Je to tak?

Já jsem se ještě na medicíně učil, že tuková hmota je neaktivní mrtvá tkáň, bez jakýchkoliv účinků. Dnes víme, že zásobní tuk zejména na břiše vylučuje zánětlivé látky, které zvyšují riziko mnoha nebezpečných nemocí, například cukrovky či infarktu. Tuk se ukládá především po sacharidech, a nejen bílém, ale zejména ovocném cukru, považovaném za zdravý. Omezení sacharidů je dosti důležité, stejně tak vyloučení nezdravých tuků v margarínech a levných olejích i konzumace velkého množství bílkovin zejména živočišných.

Vaše kniha je jako švédský stůl drobných i větších tipů pro odstranění chronického zánětu z těla, ze kterého si můžeme vybrat přesně to, co nám nejvíce vyhovuje, co nás nejméně omezuje v naší lenosti, a nakonec i baví. Přesto se zeptám, určitě jsou nějaké potraviny, které vyloženě škodí snad každému a jednoznačně zánět podporují. Čemu bychom se měli v první linii vyhnout?

V podstatě a pro mnoho lidí bohužel tomu, co jedí nejvíce – pečivo, mléčné výrobky, stolní rostlinné oleje, cukry. Obecně platí, že rostlinná strava má převařovat a živočišné potraviny omezit zejména červené maso a mléčné potraviny. Je důležité, a zkušenosti s klienty tomu nasvědčují, že každý může odpozorovat, co mu škodí. Pokud se mi trávení zlepší po vynechání nejznámějších alergenů v potravinách, které uvádím ve své knize Zánět-skrytý zabiják, tak bych měl této změně věnovat pozornost. Ozdravný program v knize umožní i bez krevních testů vyzkoušet, k jakému zlepšení může dojít vyloučením nevhodných potravin a změnou režimu včetně protistresových technik, kvalitního spánku atd. .

To potvrzuji, tenhle test v knize opravdu funguje. Zaujala mne také vaše část věnovaná typickým antizánětlivým lékům (paracetamol, nesteroidní antirevmatika, aspirin…). Že mají výrazné škodlivé účinky je jasné, ale přesto, pokud se jim tedy už nevyhneme, lze nějakým způsobem co nejvíce eliminovat jejich škodlivé účinky třeba dočasnou úpravou stravy nebo nějakým přírodním potravinovým doplňkem?

Do jisté míry ano, pokud upravíme životosprávu tak, abychom v těle zánět nepodporovali. Tyto léky navíc z dlouhodobého hlediska zánět neřeší, jen potlačují a udržují imunitu trvale stimulovanou. Navíc a to je méně známé, poškozují střevní mikroflóru. Je vhodné proto také podpořit činnost tlustého střeva, regulovat imunitu protizánětlivými potravinami a p bylinami jako kurkuma, Noni, kalmegh, oregáno atd.

A co třeba dlouhodobé léky, nejčastěji se setkáváme s užíváním antidepresiv nebo antikoncepce. Oboje více či méně (mám dojem) ovlivňuje náladu, nervový systém, možná i žaludek a metabolismus.

Jakékoliv chemické molekuly negativně ovlivňují imunitu, navíc mnohá antidperesiva řeší metabolismus mozku a přitom příčinou depresí jsou záněty a špatná činnost tlustého střeva. Dnes již moderní výzkum ukazující na pravou příčinu nemocí –zánět, střevní mikrofloru, nedostatek některých enzymů staví současnou léčbu v mnoha nemocnicích, ordinacích léky do pozice zastaralé léčby.

Málo jsem se ve vaší knize dočetla přímo o migréně, i ona je prý něco jako akutním zánětem v cévách? Či spíše propuknutí chronického zánětu v akutní. Co byste poradil migrenikům jako úlevu od častých záchvatů, v prevenci?

Migréna je zánětlivou reakcí mozku n a spouštěče v jídle, ovzduší a toxiny např. ve vodě. Omezením či lépe vyloučením prozánětlivých látek a potravin dosáhnu individuální prací s klientem odeznění migrén během 4 měsíců, ne vždy, ale velice často. Prvním pravidlem je přestat pokud to jde užívat triptany, léky na migrénu, které vyvolávají migrénu.

Jestli jsem správně pochopila Vaši knihu, přijde mi, že s modernějším způsobem života, zničeným životním prostředím a méně a méně kvalitní stravou, máme stále větší problémy s přítomností chronického zánětu v těle. Dá se odhadnout, kam až to všechno může zajít? Pokud se nic nezmění, co bude trápit generaci našich dětí a našich vnuků odchovaných třeba na coca cole a fast foodu?

Globalizaci a vliv nadnárodních zejména potravinářských společností považují za zlo současného světa. Vždy, když vliv různých fastfoodových společností pronikl do společnosti, která měla tradiční hodnoty, zhoršila u obyvatel zdravotní stav. Existují na to různé studie. Ke změně dojde, ale bohužel v budoucnosti drastičtěji, než kdyby přestali lidé kupovat tyto škodlivé potraviny a nepodléhali reklamě už nyní. Paradoxem je, že když vidím potravinu určenou pro děti, okamžitě si ji spojím s různými škodlivými látkami, která jsou uvnitř, místo aby tomu bylo naopak.

Ano, to je smutná pravda. Přesto se objevuje  mnoho alternativních směrů stravování, raw food, veganství nebo přinejmenším vegetariánství. To už samo o sobě může zdraví velice srovnat a dát do pořádku, co myslíte?

Ano, ale zase musím vzít v úvahu individuální odlišnosti každého z nás. Někomu může raw strava udělat dobře, ale jinému může uškodit. Veganství, makrobiotiku, frutariánství a další směry považuji za do jisté míry extrémní, které nemusí každému vyhovovat. Je zbytečné vylučovat maso, pokud mi chutná a vím, jaké maso mám jíst, než nejíst maso a přejídat se sladkostmi, sojou a chlebem.

Z vaší knihy si lze celkem snadno udělat velmi přijatelný seznam dobře realizovatelných změn v jídelníčku i životním stylu. Pro mne to třeba je jedna z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší inspirativní kniha, protože je zcela reálná a dobře proveditelná. Máte už nějaké ohlasy podobného typu na tuto publikaci?

Ano, protože zdá se, že jsem napsal srozumitelně něco, co tady nevyšlo. Inspirace napsat o zánětech jako hlavní příčině chronických nemocí mě napadla, když jsem zjistil, že mi na vyšetření chodí téměř všichni se zjištěnými záněty. Tak jsem si zaznamenával příběhy pacientů, které pak vyšly v knize. Kniha totiž není jen teoretickým souhrnem informací, ale praktickou příručkou pro ty co chtějí aktivně pracovat na svém zdraví.

Často v knize také zmiňujete fakt, že rakovina se ráda usídlí tam, kde je nedoléčený zánět, tedy třeba nejviditelněji jsou to úrazy prsu (následně rakovina po řadě let) apod… Napadá mne, že riziko pak je třeba i zánět mléčných žláz při kojení, údery do prsů, s malými dětmi jich zažijete mnoho… Jak vůbec poznám, že úraz, následek úderu, ať už jakýkoliv, byl dobře doléčen? Modřina zmizí, bolest zmizí, ale zánět vlastně může stále přetrvávat?

Je třeba si provádět pečlivě samovyšetření, neignorovat jakékoliv varovné známky nemoci, například únavu, zažívací obtíže, psychické poruchy jako úzkosti, nespavost apod. mnohé příznaky spolu zdánlivě nemusí souviset. Například změny nálad mohou být projevem zánětu ve střevech, migrény se objevují po chronické zácpě apod.

Malé množství červeného vína u jídla – dobrý pomocník v boji s chronickým zánětem v těle. Ale co třeba pivo. Někdo nemá rád víno, co třeba pivo, chmel… případně varianty nealkoholické, bezlepková piva… Dá se, nebo i pivo obsahuje něco, co přítomnost zánětu spíše podporuje?

Pivo obsahuje pro zánětlivý lepek, pije se většinou studené a obsah účinných látek je velmi malý. Pokud si dám pivo v létě, kdy se potím, jedu na kole nebo pracuji na zahradě, tak v pořádku. Ve studiích ale vyšlo, že nezdravější je kvalitní červené vín.

A já na závěr přidám moudrá slova ze závěru knížky, která zaslouží zapamatování:

„Nejúčinnější lék ovšem máme v sobě, a proto se mnozí lidé „zázračně“ uzdravili jen tím, že se zbavili škodlivých návyků, změnili denní režim a stravování. A není tajemstvím, že prevence je vždy jednodušší než léčba.“

O autorovi

MUDr. David Frej, je lékař, internista, který studoval přírodní medicínu v nejrůznějších koutech světa a ve svém centru se zabývá komplexní léčbou chronických nemocí, obezitou, zabývá se biorytmy, výživou a detoxikací organismu svých pacientů. Pravidelně přednáší a publikuje články v měsíčníku Regenerace.

Foto a zdroj : Archív MUDr. Davida Freje , Renata Petříčková, www.cajovnaumodrekocky.cz

 

© Renata Petříčková, 11. 9. 2015 www.Knihoko.cz