David Frej: Zánět, skrytý zabiják – recenze knihy na Knihoko.cz

25.06.2015 13:25

Nebudu chodit kolem horké kaše. Ještě než jsem tuto knihu pročetla, prolistovala jsem ji zběžně a koupila si sešit. Jala jsem se okamžitě vypisovat důležití, drobné změny svého jídelníčku, zásady pro lepší trávení a tipy na další změny „zlozvyků“ a vylepšení svého životního prostoru.

Udělala jsem si plán, který čítal asi 3 stránky A4, který si denně pročítám, abych si ho postupně zafixovala. Jde o zcela jednoduché věci, které mají pomoci v těle snížit chronický zánět, jež je příčinou mnoha nemocí (alergie, úzkosti, deprese, migrény, obezita, nemoci srdce a cév, rakovina, nemoci a bolesti kloubů, astma, lupénka, kožní problémy apod), zatím se zaměřuji jen na některé.

Posuďte tedy sami...

Jde o to snížit množství dráždivých látek kolem sebe a zlepšit své trávení, stav střev. Ta nemocná, trápení konvenční stravou a stresem jsou jaksi nejen neschopna moc vstřebávat to, co mají, ale existuje tzv. syndrom propustného střeva, kdy drážděné střevo prostě nechává projít toxiny z nekvalitní nebo špatně kombinované potravy do těla, kde zánětlivě dráždí. Kdekoliv.

 

Takže se pomalu učím, že:

* Nekombinovat maso a brambory

* Nekombinovat mléčné výrobky a ovoce (už východní medicína tvrdí, že z jogurtu s ovocem vznikají v zažívacím traktu toxické látky)

* Nekombinovat maso a sýry v jednom jídle

* Nekombinovat sladké a slané (nezapíjet slané jídlo sladkou vodou)

* Omezit chemikálie a kosmetiku (věřte mi, že mám vlasy bez šamponu už od ledna a je mi tak krásně, a vlasy narostly do krásy…)

* Dobrá je čistička vzduchu nebo ionizátor (tady jsem asi s výběrem svého výrobku šlápla vedle, ale co už nadělám)

 

Pokud nemusíte, nemyjte nádobí v chemických prostředcích, vařte úsporně, zaměřte se na určité typy potravin. Vlastně více prožívám život, ne nějakým hlídáním, ale zpětně si uvědomuji, jak nelogicky člověk žije – a pak se diví.

Kniha MUDr. Davida Freje je úžasná ve dvou věcech. Je zcela založena na zdravém selském rozumu kombinovaném se znalostí východní medicíny a ajurvédy. No a i se znalostmi lékaře internisty. Dokonalé. A druhá bezvadná věc je ta, že všechny změny – je jich tu přehršel – jsou více či méně snadno aplikovatelné do běžného života. Nechce po vás důmyslné postupy při očistě těla, ačkoliv ty tady taky najdete, ale nabízí jednoduchosti všedního dne. Které ve výsledku neskutečně uleví i dennímu běhu, zjednoduší uvažování. Proč bych sháněla na maso sýr, když on tam ani být nemá? Proč bych řešila zákusek po obědě, vždyť je to špatně? Proč bych řešila šampon, když stačí no poo metoda? Když třeba jen tímto zjednodušením jsem ze své koupelny vyhnala nejen šampon, ale také přípravky na podporu růstu vlasů, na tužení, na zvětšení objemu, vyhnala jsem i klasický hřeben, protože stačí kančí kartáč…

Pravdou je, že když člověk změní jednu část svého života a vidí hmatatelné výsledky, motivuje ho to i ke změnám dalším. A tato kniha je hlubokou studnicí lidské pravdy o našem zdraví a vybrat si z ní ta svá vlastní esa, může úplně každý.

MUDr. David Frej

Po ukončení studia na lékařské fakultě v Praze pracoval několik let jako internista. Přírodní medicínu a výživu studoval v USA, v Rakousku a v indické Puně. Ve svém centru se zabývá vlastním léčebným systémem propojujícím léčbu zánětu a s ním souvisejících chronických nemocí, výživu, biologické rytmy a detoxikaci organismu. Pravidelně přednáší, pořádá semináře a publikuje články v měsíčníku Regenerace.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2015, www.eminent.cz