Dharmachari Nagaraja: Pohádky pro malé Buddhy recenze knihy

25.11.2014 14:03

Kniha je plná příběhů, které se bez uzardění dají označit jako nesmírně laskavé, přitom nevtíravé. Pohádky, které pěstují v dětech ohleduplnost k druhým a dávají v příbězích přímo na vlastní kůži procítit, jaké to je, když se člověk chová se soucitem ke svému okolí. Jak se mění on sám ve šťastnou bytost a jak se mění i reakce okolí.

Moc se mi líbila a inspirovala část pro rodiče, ve které je návod, jak s knihou pracovat.

Až budete číst příběhy se svými dětmi, můžete spolu s nimi zkoumat tu postavu, která ztělesňuje ušlechtilou povahu Buddhy. Zeptejte se svého dítěte, co činí postavu moudrou a laskavou a jak by její názory, které zde prezentuje, mohlo dítě využít ve svém každodenním životě….

… Vychutnejte si spolu se svým dítětem zážitek z předčítání. Pamatujte na to, abyste četli s nadšením a zápalem, a zpomalte tempo řeči, aby mělo vaše dítě čas zpracovat představy, které v něm bude příběh vytvářet. Odměnou vám bude podnětná diskuse a rozvíjející se uvědomění vašeho dítěte.“

Smíme se zastavit a naučit to i děti

Nelíbí se mi, jak často jsou děti nuceny žít ve stejném stresu jako dospělí a tohle je příležitost, jak děti i jejich rodiče mohou večer prožít příjemnou půlhodinku. Mohou díky těmto moudrým a laskavým příběhům naprosto vypnout svůj mozek a podívat se do svého vlastního nitra a najít tam moudrost, která tam vždycky byla. Navíc jsou příběhy lehce humorné a čtivé, takže veškeré poučení k dětem jde zcela nenásilně a musím říci, že si scénky z této knížky děti pamatují i po půl roce. I když jsme příběh četli třeba jenom jednou. Příběhy jsou totiž dějově výrazné a tak zůstávají v hloubce dětské duše dlouho. A to je dobře, protože díky Pohádkám pro malé Buddhy děti lépe porozumí svému vlastnímu strachu, obavám a často i věcem, se kterými si ani my dospělí nevíme rady. Přehnané obavy, díky kterým jsme pak úplně paralyzováni…

Ukázka z pohádky Amrita a sloni

„Uvolněte se, zavřete oči a představte si malé indické děvčátko jménem Amrita, které mělo pořád z něčeho strach. Jednoho dne se Amrita bála tolik, že se jí podařilo vyděsit nejen sebe, ale i celou vesnici. Chtěly byste vědět, jak to bylo? Tak tedy pozorně poslouchejte.

Bylo nádherné slunečné odpoledne a Amrita seděla pod stromem na kraji lesa. Ve větvích štěbetali ptáci a po obloze pluly bílé beránky.

„Nelíbí se mi ty mraky,“ pomyslela si Amrita. „Teď svítí sluníčko, ale co když začne pršet? Budu úplně promočená, než se dostanu domů.“

Amrita si začala nervózně mnout ruce. „A co když bude pršet a pršet a přijde povodeň? Všechno spláchne – farmy, zvířata i vesnici.“

Právě v ten okamžik se zem začala chvět, ozval se mohutný rachot a mezi stromy se směrem k ní valil oblak prachu. Ptáci vyletěli ze stromu do povětří a poplašeně skřehotali.“

Holčička měla bujnou fantazii a velký strach a svých chováním potom způsobila téměř katastrofu. Pro děti z toho plyne poučení, které osloví i dospělé.

“Naše mysl má velkou moc a dělat ukvapené závěry tě může přivést do nejrůznějších potíží. Nejdříve si pořádně ujasni, co jsi doopravdy viděl, slyšel nebo cítil, než se rozhodneš, co uděláš potom.“

A trochu mi to připomnělo častou vlastnost nás žen, věci si více domýšlet než ověřovat. Holt emoce jsou někdy zrádné. Pohádky mají příjemnou strukturu. Nejprve si prohlédnete obrázek, pak přečtete pohádku a přečtete si poučení, které má co říci jak dětem, tak dospělým.

Mimořádně skvělé jsou meditace v závěru knihy, jako v těchto knihách bývá, i tady je oceňuji. Naučí nás totiž ukázat dětem obrovskou sílu jejich podvědomí a zároveň ji propojí s jejich ještě dětskou fantazií.

A to je asi to nejcennější, co dětem můžeme dát.

Anotace knihy:

Pro velký úspěch bestselleru Buddhovy pohádky na dobrou noc vám v této knize přinášíme dalších dvacet pohádek, které údajně také vycházejí z vyprávěnmí samotného Buddhy.Nic nepřitáhne malé posluchače tak jako dobrý příběh. Staňte se tedy vypravěčem a nechte do vašeho společného času před spaním vstoupit něco z dávné buddhistické moudrosti. Ve chvíli, kdy budou vaše děti naslouchat pohádkám z této knihy, přenesou se do kouzelných míst plných zajímavých postav a dostane se jim cenného poznání o sobě a světě kolem, aniž by měli pocit, že na ně někdo tlačí nebo je poučuje.

Příběhy v této knize dodají dětem odvahu vytvořit si pozitivní přístup k obtížím, které je mohou v životě potkat, a pomůžou jim nalézt vnitřní klid a bezpečné útočiště uvnitř sebe samých. Každá pohádka je uvedena krásnou ilustrací, která pomůže dítěti proniknout do děje, a na závěr příběhu je vždy shrnuto jeho hlavní poselství.

Pohádky pro malé Buddhy jsou napsané tak, aby umožnily dětem se zklidnit, pozorně naslouchat vyprávění, a pokud je budete číst před spaním, tak i lépe usnout. Vydejte se tedy společně na cestu do kouzelného světa, kde se cestou nejen mnohému naučíte, ale také zažijete pozoruhodné věci.

 

Recenze na knihu Dharmachari Nagaraja: Pohádky pro malé Buddhy, Praha, Synergie Publishing SE, 2014.


    www.synergiepublishing.com

 

© Renata Petříčková, www.petrickova.cz , 24. 11. 2014, KnihOko.cz