Doreen Virtue: Marie, královna andělů

06.04.2014 14:17

 

Malinká knížka věnovaná Marii. A karty které tomu všemu dají trojrozměrný obsah. Nebo spíš pětidemenzionální? Protože co si přečtete v knížce, si pak před sebou můžete rozložit v celé své kráse. A hlavně, tato kniha zbourala moje kostnaté, útrpné a chladné představy o Marii, matce Ježíšově.

Kniha a karty vyšly před Vánoci, a tak jsem je používala hlavně v tom svátečním období, ale má-li člověk něžnou chuť, může je vytáhnout i kdykoliv jindy. I když uznávám, že štědrovečerní atmosféra je pro tohle čtivo prostě neopakovatelná.

Marie je úplně jiná…než tvrdí kostelní fresky

Je možná malinko škoda, že byl zachován tradiční obraz Panny Marie, tedy ženy zahalené od hlavy k patě, která drží to pověstné nahaté nemluvně… a že karty mají stejný historický nádech. Na druhou stranu, kdo má tenhle styl rád, pro něj je toto dílo šperkem v jeho sbírce a potěchou pro duši.

Kdybych však tyto obrázky neviděla a byla úplně bez předsudků, které zavání tmavým chladným kostelem a ukřižovaným Ježíšem, při četbě té nádherné knihy bych Pannu Marii viděla jako nádhernou dlouhovlasou ženu éterického vzhledu s nesmírně láskyplnýma očima. Jako mladou matku, která miluje vše, nač se její andělské oči podívají. Byla by krásná, nesmírně ženská, laskavá a ti buclatí nahatí andělíčci by tam nějak místo neměli… Prostě by to byl nádherný obraz naprosto jiný než ten, který je prezentován na obrázcích.

Ale klasika je klasika a tam chápu, že Doreen Virtue zvolila tento motiv. Většina lidí má Pannu Marii spojenou s tímto obrazem.

Mě však naprosto fascinoval ten rozpor

A jen kvůli němu jsem knížku četla několikrát, dokonce jsem jí jeden čas nosila v kabelce a četla ve volných chvílích. Jsou v ní popisovány karty, jednotlivé významy, jednotlivé „něžné zprávy“, které promlouvají k čtenáři, resp. později k vykladači karet.

Nádherný a jemný je styl, jakým je kniha psána, promluvy do duše jsou hladivé a přitom tak důrazné. Je to jako byste opravdu seděli někde s tou nádhernou bytostí, která vás miluje. Radí vám, vede vás, podává pomocnou ruku a neustále vás ujišťuje, že vy jste ten, koho ona miluje a vy dokážete všechno, co vaše srdce chce.

Nepopsatelné prožitky jsem u této četby měla a velmi hezky pracuje také se stresovými situacemi. Alespoň na chvíli nese úlevu. Úlevu, ve které najdete sami sebe, svou vlastní sílu a chuť opět vyrazit do víru obyčejného života.

Naprostý rozpor mezi tím, co jsem četla a tím, jak mi byla Panna Marie v minulosti prezentována médii, jako kdovíjak oplodněná chudá dívka, jejímž údělem bylo dívat se na utrpení svého syna. Když k tomu připočítáte věčně někde krvavě plačící zázračné sochy útrpně se tvářících dívek… nic moc. Tohle je naprostý zvrat v mém myšlení.

A pak jsou tu karty…

„Pracují podle Zákona přitažlivosti, což je starověký duchovní princip, který říká, že když se na něco zeptáte, karta s odpovědí se k vám magneticky přitáhne. Je to, jako když je otázka zámkem a odpověď klíčem – prostě zapadají přirozeně.“

A je to opravdu milý zážitek. Miluju chvíle s těmito kartami a právě teď si pro vás jednu udělám. Není nad to psát článek u toho zažívat něco hezkého. Takže si jdu uvařit horké mléko, protože na něj mám obrovskou chuť stejně jako na tu mateřskou krásu Marie, královny andělů a zkusím si vyložit karty. Abyste viděli, jak to krásně funguje…

Jé, já se budu ale mít!

Vidíte to?

Karty Vnitřní dítě – Střízlivost - Manželství

Drobné popisky pod kartami říkají:

Starám se o mé vnitřní dítě pomocí hravosti a péče o sebe. Tato karta představuje minulost nebo vlivy, které doznívají. Ano a to souhlasí, v tuto chvíli dokončuji knihu, která není vůbec komerční, ale je jen a pouze moje, pro mé potěšení a pro mou hravost. Probudila jsem Múzu… a mám z ní obrovskou radost.

Má jasná mysl je schopna se snadno zaměřit a soustředit. To by také odpovídalo. V porovnání s minulými týdny, měsíci, si připadám opravdu dobře, soustředěná a „sama u sebe“…

Zavazuji se zdravému vztahu s Bohem, se sebou a mým partnerem. Tato karta představuje budoucnost, která by měla u mě být spojená s tím, že si dovolím cítit, vyjadřovat své emoce a věnování se osobám, které miluji. Zejména pak partnerovi. Podle Panny Marie u mne nastává období, kdy tato moje snaha padne na úrodnou půdu a mé vztahy se budou láskyplně rozvíjet.

No já nevím, ale dnešní ráno nějak nemohlo být lepší s takovýmito kartami. Tak vzhůru do nového dne a děkuju i téhle modré knížečce i kartám, že mi udělaly opět hezký den. A ještě něco:

Je opravdu dobré mít při ruce, nebo i v kabelce, nějaké takové něžné čtivo. Člověk nikdy neví… kdy bude mít chuť na horké mléko.

 

Recenze na knihu Doreen Virtue : Marie, královna andělů, Praha, Synergie Publishing SE, 2013.


    www.synergiepublishing.com

 

© Renata Petříčková, www.petrickova.cz , 6. 4. 2014 KnihOko.cz