Ellen Bergová : Jak ty mně, tak já tobě - recenze knihy

01.08.2013 21:35

Setkání kdysi nerozlučného tria na třídním srazu po pětadvaceti letech zpustí lavinu odplat za všechna příkoří, které muži napáchali na svých ženách. Takto by se v kostce dala shrnout kostra příběhu 44leté bavorské autorky Ellen Bergové.

Tak jak to na srazech obvykle chodívá, všichni se chtějí prezentovat před bývalými spolužáci v co nejlepším světle. Není tomu jinak u tří bývalých kamarádek - úspěšné manažerky Beatrix, známé političky Kateřiny a ženy v domácnosti Evy.  Pod rouškou noci a přibývající hladinou alkoholu v krvi začnou na povrch vyplouvat těžkosti a trable ze života všech žen. Beatrix podvádí manžel, Kateřina si nechá všechno líbit od ženatého milence a Evin muž svou ženou opovrhuje. Kamarádky se rozhodnou vzít osud do svých rukou a naplánují dokolanou pomstu všem svým mužům, kteří s nimi zametají. Je to vždy rafinová pomsta, muži se nestačí divit. Ženy dostanou zpět svou ztracenou sebeúctu a muži to co jim patří. To je v kostce celý děj knihy.

Autorce nemůžu upřít čtivý styl vyprávění. Děj má spád. Knížku jsem přečetla za jedno odpoledne. Téma vzpoury žen proti mužům bylo zvoleno dobře, bohužel některé historky, které kamarádky prožívají jsou těžko uvěřitelné. Autorka popustila uzdu své fantazie příliš. Některé pomsty mi přišli hodně přitažené za vlasy. Eva několik týdnů drží manžela v šachu práškami na vyvolání průjmu, který si nevšimne, že mu je zle vždy jen v přítomosti jeho ženy. Nevěrnému manželovi od Beatrix všechno spočítají při jejich tajné misi do bordelu, kde se všechny tři vydají, aby se staly společnicemi na jednu noc.

Kdyby si autorka dala více s tím, aby ženám vymyslela uvěřitelné historky hodnotila bych knihu jako velmi zdařilou, odpočinkou četbu pro ženy. Takto u mne však bohužel ztrácí body.

Recenze na knihy : Ellen Bergová : Jak ty mně, tak já tobě, Euromedia Group - Ikar, Praha 2013, 214 s.

© Jarmila Syptáková, 01. 8. 2013, KnihOko.cz