Gay Hendricks: Zóna úspěchu

25.04.2015 14:49

„Na své cestě za větším úspěchem, láskou, hojností a kreativitou narážíme na problém horní meze. Podle mne je to vlastně jediný problém, který opravdu potřebuje vyřešit. Problém horní meze představuje všelidský sklon k sabotování sebe sama v okamžiku, kdy překročíme umělou horní mez, kterou se sami limitujeme. Problém horní meze je způsoben tím, že náš „termostat úspěchu“ je nastaven na příliš nízké hodnoty a nedovoluje nám užít si úspěchu maximálního, vrcholného. Termostat bývá nastaven už v prvních létech našeho života, v době, kdy ještě nejsme schopni za sebe myslet a rozhodovat.

 

 

Později, když začneme snít o velkých cílech a když se snažíme dosáhnout většího množství lásky, hojnosti a kreativity, než nám staré nastavení termostatu dovoluje, narážíme na umělé víko, které vinou nevědomých rozhodnutí z dětství dusí náš potenciál k úspěchu. Dokud svůj problém horní meze nevyřešíme, vždycky najdeme způsob, jak sebe sama srazit dolů na úroveň starých nastavení.

Porozuměním tomu, proč sami sebe omezujeme, uvolníme energii, která nás katapultuje do nových výšin hojnosti, lásky a kreativity. Pokaždé když v sobě vytvoříme více prostoru pro přijímání lásky, hojnosti a úspěchu, překračujeme svou horní mez.“

Pokud si přečtete tuto anotaci, zcela jistě ve vás zesílí pocit, že Gay Hendricks píše o něčem, co důvěrně znáte. Problém horní meze je v podstatě sebedestrukčním chováním, kterým kazíme své vlastní štěstí. No schválně, zkuste si vyhradit jeden den, kdy budete pečlivě sledovat své vlastní myšlenky a pohnutky k těmto myšlenkám. Jsem si stoprocentně jista, že dojdete ke stejnému závěru jako tento autor. Byl také osobním koučem manažerů majitele slavné firmy Dell Computers, takže o mega úspěchu něco ví. V knize normálnímu člověku může občas vadit ono megalomanství a miliardy, kterými se tu autor ohání, ale budiž mu to odpuštěno. K tomuto tématu to prostě patří a je třeba si také uvědomit, že americký čtenář je trošku jiný než ten český. S tímto vědomím pak můžu knize dát čistou jedničku, protože nás naučí vycítit své chování, svou horní mez, chtít ji změnit a překonat a vůbec, je tu mnoho drobných rad, které zlepší život i tomu, kdo z jakéhokoliv důvodu chce setrvat ve své průměrnosti.

Třeba taková rada „zbavit se nekompetentnosti“… čili, nedělat to, k čemu nemám talent. Účetnictví účetnímu a oprava žárovky elektrikáři. A vy svůj čas věnujte buď své relaxaci nebo svému podnikání. Je to výborná motivační kniha, to se musí nechat.

Ukázka:

„Slibte si, že k projevům svého problému horní meze budete přistupovat s hravostí a úžasem. Tuto větu si v duchu často opakujte. Vyjadřuje přístup, který byste si měli osvojit: Slibuji, že se poučím ze svého chování ovlivněného problémem horní meze a že to udělám s lehkou a veselou myslí. Zjistíte toho o sobě daleko více, budete-li naslouchat s radostí a úžasem a nebudete-li se zbytečně kritizovat.“

Třeba, víte, jaké jsou příznaky toho, že narážíte na svou sebedestrukční horní mez? Starosti, kritizování a obviňování, hašteření, skrývání významných pocitů, nedodržování dohod, zamlčení důležitých pravd před lidmi, na kterých nám záleží, odrážení a odmítání komplimentů. O jéje, jak jen člověk umí být negativní! Je to jako zrcadlo, které Gay Hendricks nastavuje každému ze svých čtenářů.

A přiznám se, že už jen jeho teorie jsou natolik zajímavé, že inspirují k tomu uvědomovat si horní mez.

Třeba žádnou nemáte? I když… kdoví…

O autorovi

Gay Hendricks se věnuje zkoumání inteligence těla a zóny úspěchu již více než třicet let, z toho přes dvacet let jako univerzitní profesor na University of Colorado. Se svojí ženou Kathlyn založil Hendricks Institute, organizaci zaměřenou na vědomý život a vědomé partnerství.

Slovy jeho ženy: „Je obdařen darem vidět esenci druhých a klíčové vzorce, které jim brání v přímém prožívání jejich esence. Je odevzdán životu bez kompromisů, ve službě lidstvu a sdílený svých darů s druhými. Nadšený hráč na bluesovou harmoniku, tanečník-improvizátor v neobvyklých denních i nočních hodinách a zručný obraceč palačinek. Žije v přítomnosti, ať už dělá cokoliv. Navíc je také ohromně štědrý a zábavný.“

 

Recenze na  knihu Hendrick, Gay: Zóna úspěchu Praha, Synergie Publishing SE, 2015.


© Renata Petříčková, www.petrickova.cz , 25. 4. 2015 KnihOko.cz