Ilona Fišerová : Z konzumenta knih spisovatelkou

27.03.2014 21:13

Ilona FišerováSama sebe bych neoznačila za čtenáře, ale za „konzumenta“ knih. Netroufám si odhadnout množství knížek, které jsem od chvíle, kdy jsem se naučila číst, ročně doslova zhltla.

S narozením dětí se samozřejmě toto číslo značně ztenčilo, protože času na čtení přirozeně ubylo.
Psaní, stejně jako lásku ke knížkám, už jsem v sobě musela mít jako malá, pamatuji si hromadu příběhů, které jsem napsala snad už ve třetí třídě. Ale všechny se bohužel hodně podobaly všemu, co už někdy někdo napsal … nejvíc asi hajnému Robátkovi a Rákosníčkovi. Postupně přicházely další pokusy a hromady popsaných sešitků.
Nikdy by mě však nenapadlo, že dětský sen - držet v ruce vlastní knížku -  se mi jednou skutečně splní.
První pohádky jsem napsala pro své děti někdy v roce 2006 a protože se mému okolí nezdály špatné, zkusila jsem obeslat postupně pár nakladatelství. Ovšem bez jakéhokoliv úspěchu. Zdravě mě to naštvalo a říkala jsem si, že všichni spisovatelé přece nějak začínali.... Podívala jsem se na pár životopisů autorů knížek pro děti a hodně se mi zalíbilo, že paní Martina Drijverová začínala psát pro rozhlas. Na nic jsem nečekala a poslala své pohádky do Českého rozhlasu. Zanedlouho se mi ozvala dramaturgyně Českého rozhlasu paní Václava Ledvinková a velmi mě potěšila zprávou, že se jí moje práce a styl psaní líbí a měla by zájem o spolupráci. Problém byl v tom, že pohádky byly dlouhé a rozhlasu se nehodily stopáží. Dohodly jsme se tedy, že pohádky buď zkrátím nebo napíšu nové, které by rozsahem odpovídaly požadavkům rozhlasu. Netrvalo dlouho a na svět přišel nový pohádkový seriál určený pro pořad HajajaKovářské pohádky. Seriál měl premiéru v roce 2007 a pro rozhlas ho krásně načetl Ladislav Frej.
O dva roky později – v roce 2009 – byl na světě druhý seriál - Dar ze ZOO. Tyto pohádky byly také psané přímo pro pořad Hajaja a namluvil je Lukáš Hlavica.

V roce 2012 mi začalo být líto původních „odložených“ pohádek a přemýšlela jsem, jak s nimi naložít. Jedna z nich mi ležela v hlavě víc než ostatní. Použila jsem její děj a přepracovala ho do příběhu ze současnosti. Ve chvíli, kdy jsem měla napsaných prvních pár stránek, jsem si na internetu přečetla, že Albatros vyhlásil literární soutěž na téma Dobrodružství dětí v 21. století. Téma a termín pro odevzdání soutěžních prací byly pro mne velkou výzvou. Knížku jsem dokončila asi dva týdny před uzávěrkou a dlouho zvažovala, jestli příběh vůbec odešlu. Nakonec jsem ráda, že jsem to udělala, protože díky vítězství v soutěži přišla na svět moje první knížka NA ORLÍCH KŘÍDLECH a já jsem si tím splnila svůj velký dětský sen – držet v ruce vlastní voňavou knížku.

 

© Ilona Fišerová, 27. 3. 2014, KnihOko.cz

 

Články související s Ilona Fišerová