Jan Vodňanský dětem - recenze knihy

28.05.2013 11:12

Knížky pro děti všestraného umělce, vysokoškolsky vzdělaného  Jana Vodňaského patří k oblíbenému čtení již druhé generace čtenářů. Svou první knížku pro děti vydal autor již v roce 1975 s názvem Šlo povidlo na vandr. Představovaný soubor Jan Vodňanský dětem je výběrem nejznámějších a nejoblíbenějších básniček a písníček pro děti.

Rozverné básničky

V knize najdete i takové pecky jako jsou texty písniček Když jde malý bobr spát či Kolik je na světě věcí, ke kterým složil hudbu Petr Skoumal. Děti budou určitě nadšené i  z písniček Hodinky nebo Tygr vstává z postele. Verše Jana Vodňanského jsou charakteriské svou hravostí, lehkostí, smyslem pro rytmus. Proto jsou jeho rýmy tak oblíbené. V básničkách se nejčastěji objevují zvířecí hrdinové - lvi, kočkodani, žirafy, tygři klokani, pejsci, medvědi, bobři, sloni, velbloudi. Pozadu nejsou ani věci kolem nás v básničkách Muškátovo šuškání, Kaňka, Čtyři kapsy, Bylo jedno povidlo.

Milé ilustrace

Svůj nezaměnitelný rukopis nechala v knize i ilustrátorka Ladislava Pechová, které básničky doprovodila svými nápaditými obrázky. Každá básnička v knize se může pochlubit názornou rozpustilou ilustrací.

Písničkový křest

Slavnostní křest knihy proběhl začátkem května 2013 v pražském Paláci knih Luxor. Za kmotru knihy si pan Vodňanský vybral  známou a mezi nejmenšími dětmi oblíbenou herečku Magdu Reifovou a zpěvačku Helenu Navarovou.

Výborná dětská knížka

Soubor básniček a písniček je velmi zdařilý. Knížku si můžete s dětmi prolistovat za jedno odpoledne, ale určitě se k ní budete rádi vracet třeba při pošmourném počasí, abyste si mohli společně zazpívat a zasmát se nad vtipnými básničkami.

Recenze na knihu - Jan Vodňanský dětem, Praha, Fragment 2013, 62 s.

© Jarmila Syptáková, 28. 5. 2013, KnihOko.cz