Kultovní komisky z Ohníčku, Pionýra a Sluníčka v jedné publikaci s názvem Knížka pro Kulihráška

17.12.2013 13:57

Nakladatelství Albatros uvádí na předvánoční trh dětskou publikaci Knížka pro kulihráška, která je reprezentativním výborem jedenácti sešitů z edice Kulihrášek, jež vydával Albatros v letech 1968–1972. Edice zahrnovala celkem 31 sešitů, z nichž některé vycházely v nákladu až 100 000 výtisků. Nakladatelství Albatros zahajuje tímto vydavatelským počinem oslavy 65. výročí svého založení, datované na duben 2014. Vrací se k nejzajímavějším edičním projektům minulosti, které budou v rámci oslav vycházet v průběhu celého příštího roku.

„Náš výbor ctí původní publikace a ve většině případů ponechává původní grafickou úpravu, která i dnes působí překvapivě moderně. Nápadité prolínaní textů a ilustrací, např. u Miloše Nolla či Jana Kubíčka, v ničem nezaostává za dnešními experimentálními publikacemi pro nejmenší děti,“ dodává k edičnímu počinu šéfredaktorka nakladatelství Albatros Karolina Medková.

Edice Kulihrášek vznikla v roce 1968; představovala zejména obrázkové seriály, které inovativně spojovaly text s ilustrací. Jednotlivé sešity se v uvolněné atmosféře konce 60. let minulého století vracely k obrázkovým příběhům Josefa Lady a Ondřeje Sekory a přibližovaly tuto literární formu nejširší veřejnosti. V edici vyšly také nové obrázkové příběhy skvělých ilustrátorů, jako byli Zdeněk Miler, Helena Zmatlíková, František Skála, Miloslav Jágr či Miloš Noll. Ty všechny najdete v reprezentativním výboru Knížka pro kulihráška, určeném nejen dětem, ale i pamětníkům, které edice před více jak čtyřiceti lety provázela dětstvím.