Lucy Cavendish: Karty mořských panen

23.02.2015 14:27

K této sadě karet je přiřazena kniha, která je přesně tím, co bych nazvala jako POHÁDKA PRO ROZVÍJENÍ SVĚTA DOSPĚLÁCKÉ FANTAZIE. V tomto případě té ženské. Úplně se při čtení vidím ležící na horkém mořském písku, v dálce je oranžový soumrak a lehká mořská pěna omývá moje nohy. Tématika mořských panen je poměrně neznámá, nesetkala jsem se ještě s žádnou knihou, která by se jim věnovala nějak pečlivěji. A tak i když tato knížka je formátem maličká, je obrovská svým významem. Autorka mořské panny miluje.


 

 

Mořské panny jsou bytosti, které nám ukazují, jak máme sami sebe milovat. Jednoduše řečeno je to proto, že ony milují samy sebe bez pocitu viny, strachu nebo zaváhání. Učí nás, jak můžeme oslavovat naši smyslnost. Váží si ženskosti a jásají nad plodností, jsou hrdé na naše touhy, naši krásu a pudovost. Žádají nás, abychom znovu zpívali svou píseň.

Mořské panny nás učí, jak se hluboce spojit se svými emocemi, tedy s rysem, který se typicky spojuje s ženskostí a je často považován za slabost. S pomocí mořských panen jsme schopni cítit do hloubky, aniž bychom se za to styděli…“

Je to něžné psaní, které v člověku vyvolává ještě něžnější představy a fantazie. Chvíle dokonalého dámského snění. Chvíle dokonalé meditace pro ženy. Doporučila bych tyto karty i knihu ženám, které se snaží najít svou ženskou podstatu, přišly o své sebevědomí nebo si nejsou jisty tím, jestli jejich emotivní přecitlivělost není náhodou nemocí nebo nedovolenou vlastností. Ano, mořské panny jsou velmi emotivní a to jak pozitivně, tak negativně (odtud se asi bere i jejich obecně nepříjemná pověst krvelačných a sexuchtivých bestií). Ale ve skutečnosti jsou to milující andělé z moře. Autorka se zabývá jejich minulostí, jejich psychikou a vyznává velmi poetický názor, že jejich ošklivá pověst je tvořena mořskými pannami schválně. Jejich vnitřní svět je tak křehký, že není radno, aby se do něj dostal člověk a pak je tedy lepší, aby se jich lidé báli – tím eliminují nebezpečí, které od lidí může hrozit. Přesto je na světě mnoho lidí, kteří se cítí být spjati s těmito tvory napůl mořskými a napůl vzdušnými. A knížka u těchto karet nabízí příjemné pronikání do naprosto mysteriozního světa, který třeba pro mne, byl zcela neznámý.

V mnohém podobný s tím andělským, ale ten mořský voňavý element vody je tu znát na každé větě. Je hmatatelný a snadno představitelný. Zatímco v nebi jsme nikdo nebyli, v moři někteří ano a tak si snadno můžeme představit ty éterické pocity, které voda přináší nejen lidem, ale i mořským pannám.

Výkladové karty jsou potom přiloženy pro výklady, které nazývám jako „pro speciální příležitosti“, rozhodně na ně musí být člověk příjemně naladěn a chtít proniknout POUZE do svého nitra. Neřešit nic zásadního, nechtít odpovědi na otázky ano/ne nebo nechtít nechat si od karet nalinkovat svůj příští život. Tyto karty mapují naši duši… ale vyznat se v ní už budeme muset sami.

O autorce:

Lucy Cavendishová je typickou čarodějkou, miluje psaní, čtení a pořádání seminářů plných kouzelných prožitků. V roce 1992 založila časopis Witchcraft a pět let byla jeho šéfredaktorkou. Pravidelně vystupuje v televizii nebo rádiu a píše články pro nejrůznější časopisy. Žije v Sydney.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2014, www.synergiepublishing.com

 

Recenze na knihu : Lucy Cavendish: Karty mořských panen Praha, Synergie Publishing SE 2014.

 

© Renata Petříčková, www.KnihOko.cz, 23. 2. 2015