Marie Gray : 14 podob touhy

25.06.2013 10:32

Jak už název, tak i grafické ztvárnění obálky čtenářům napovídá, že obsah knížky bude velmi lechtivý. Jedná se o soubor 14 erotických povídek, kterou vydalo nakladatelství Fragment v nové edici Erotika a sex. Autorkou knihy je Marie Gray, rodačka z kanadského Montrealu. V letech 1982 - 1994 cestovala napříč celou Kanadou s rockovou kapelou, se kterou nazpívala dvě studiová alba. Poté se usadila a začala psát slova k písničkám a krátké erotické povídky. Knížka 14 podob touhy obsahuje povídky z roku 1999 v originále vydané ve dvou knihách.

Při čtení povídek ve mne sílil pocit velkého zklamání. Vyprávění  chybí jiskra i stupňující se erotické napětí. Vše je podáno rovnou na talíři. Nemastné a neslané. Erotika jako by byla na okraji zájmu. Vášnivé scény jsou popisovány bez špetky kreativity, jednotlivé motivy se opakují pořád dokola. Buď muž miluje drsně nebo něžně. V povídce Dvakrát nebo nic je popis souložící dvojice úplně zbytečný. Nejde o pocity, které zažívá dvojice při milování, jde o to, aby hlavní hrdinka příběhu zplodila vytoužené dítě. Dvě povídky Štěstí jedné ženy a Z dobrého důvodu popisují milostné dobrodružství zralých žen se zajíčky. Ať se děj povídky odehrává ve zkušební kabince obchodního domu, na rockovém koncertě či v bezpečí domova nálada je stále stejná, instantní a unifikovaná. Autorka se sice snaží o změnu úhlu pohledu, ale není to moc platné.  Vyprávění očima mužů i pohledem žen se v ničem neliší.

Neznám jiné knihy od Marie Gray, takže se neodvažuji soudit její tvorbu jako celek. Možná, že pozdější povídky od téže autorky budou již barvitější a živější. Nechám se ráda překvapit.

Recenze na knihu : Marie Gray : 14 podob touhy, Praha, Fragment 2013, 310 s.

©  Jarmila Syptáková, KnihOko.cz, 25.6.2013

 

Zdroj : www.mariegray.com