Markéta Vydrová : Ve volném čase si většinou maluji - rozhovor s ilustrátorkou dětských knížek

14.10.2013 21:10

Jméno ilustrátorky Markéty Vydrové se dostává stále více do povědomí českých čtenářů. Její kouzelné obrázky zdobí především dětské knihy, ale ve svém portfoliu má tato nadaná výtvarnice i pár titulů pro dospělé. V současné době dokončila svou 54. knížku. To je úctyhodné číslo!

Markéto, za jakou dobu jsi všechny ty knihy ilustrovala?

První „opravdovou knihu“ v roce 2004. Takže knihy vznikly v průběhu devíti let, ale první tři roky jsem dělala jen jednu knihu ročně, neb jsem ještě dělala i jinou práci. Pořádně se to rozjelo od roku 2007, kdy jsem se ilustrování začala konečně věnovat naplno. Přišlo totiž tolik zakázek, že jsem si mohla dovolit opustit původní zaměstnání a začít se živit ilustrací knih.

Jen za letošní rok jsem napočítala 13 vydaných titulů. Která knížka ti udělala největší radost?

No, zas tak moc jich není, je jich zatím jen jedenáct vyilustrovaných, z toho dvě poslední teprve teď vyjdou a když si hoooodně máknu, tak stihnu letos ještě jedny minipohádky a jednu knihu Davida Laňky o čertech. Takže teprve potom by jich mohlo být třináct.

Největší radost mi udělaly všechny, ale ještě o něco srdečnější vztah, pokud to vůbec jde ještě víc, mám asi tak k pěti, šesti z nich, ... ale to by bylo moc dlouhé vypisování. Na konci rozhovoru přiložím seznam všech knih, které letos vyšly, nebo ještě stihnou vyjít.

Máš nějaký ilustrátorský sen? Máš nějakou knihu, kterou bys chtěla ilustrovat?

Kdysi dávno, jsem chtěla ilustrovat pohádky Oscara Wildea, neb je miluji. Ale časem jsem zjistila, že jejich spíš vážný tón se nese v jiném duchu než mé ilustrace, takže jsem od toho snu upustila. Pak jsem velmi toužila ilustrovat verše Miloše Kratochvíla – to byl asi největší sen, ale splnil se Evě Sýkorové - Pekárkové (mimochodem její ilustrace jsou skvělé). No, tak ještě mám tedy v záloze několik snů (vždycky nějaké mám). Chtěla bych dělat slabikář, chtěla bych si konečně ilustrovat svou vlastní knihu o skřítkovi (to se mi splní už v lednu 2014), moc toužím po tom, ilustrovat nějakou krásnou knihu pro zahraničí, velmi bych chtěla zkusit animovaný seriál (zde už jsou také určité náznaky, že by to mělo vyjít) a chtěla bych, aby „moji“ spisovatelé/lky napsali/ly ještě hodně skvělých textů, abych měla dost práce až do smrti (však oni vědí, kteří to jsou).

Od doby, co ses podepsala pod svou první knížku, uplynulo již hodně let, změnilo se něco na tvém přístupu k práci? Používáš jiné techniky?

Samozřejmě, to je zákonitý vývoj, kterým prochází každý výtvarník. Ruka získává stále větší jistotu, čili rukopis se stává charakterističtějším a snáze identifikovatelným a také v použitých technikách se ten vývoj odráží – více experimentuji s barvami, hledám nové postupy – tohle je nekonečná činnost. No, moje kombinovaná technika se stala na jednu stranu propracovanější, také víc používám akvarel a hlavně techniku teď už pokaždé přizpůsobuji tomu, jak na mě ta která kniha „promluví“, takže můžete vidět v mých ilustracích širší spektrum výtvarného vyjádření.

V loňském roce jsi byla unešená z knihy pro malé děti od rumunského spisovatele Balázse Zágoniho a projevila jsi přání, aby se českým dětem dostaly i další knihy tohoto autora. Jak to s přáním vypadá?

Ano, je to kniha s názvem Barnabáškova kniha, kterou jsem ilustrovala na přelomu roku 2012-2013. Dopadla velmi dobře a jak autor, tak český nakladatel (MUDr. Stanislav Juhaňák - Triton) projevili přání vydat v češtině další díly. Takže pokud se nic nezmění, tak v období od března do června 2015 bych měla ilustrovat hned dva další díly knihy o malém Barnabáškovi.

Tak to je skvělá zpráva pro všechny fanoušky malého Barnabáška. Na 16. října se chystá velká „vydří akce“. Ten den budou slavnostně pokřtěny tvé tři nové knihy, které vydává nakladatelství Grada (Detektivové a zachráněné peníze, O lakomém křečkovi a Tatínku, nezlob!). Prozradíš nám o křtu něco bližšího? Kdo budou tví kmotři, kdo je vybíral, čím budou knížky pokřtěny.

Myslím, že to bude bezva akce, protože jak správě říkáš, bude vydří a to veskrze. Pořadatel pan Vrána, který toužil mi křest uspořádat, vzhledem k mému jménu vymyslel, že by knihy mohl pokřtít herec Václav Vydra. To mě pochopitelně nadchlo a dovolila jsem si přihodit hned několik vlastních vyder – začala jsem synem Václavem Vydrou. To pana pořadatele uvrhlo v nadšení a řekl, že tedy knihu pokřtí tihle dva Václavové Vydrové spolu. Tak jsem to vystupňovala manželem Danem Vydrou, který zde bude mít hudební program. K tomu pan Vrána přihodil pana Václava Chaloupka „od Vydrýska“, který nám prý přijde poblahopřát. Tak jsem to završila ještě dcerkou Natálkou Vydrovou, která bude celou akci pozorně sledovat a fotit. No, a aby to nebylo zvířecky tak jednotvárné a vydrovitě jednostranné, tak zárukou širšího spektra je sám pan Vrána a také například pan spisovatel David Laňka, kteří na křtu také budou a kdoví jaká ještě Boží stvoření se tam objeví :-). A čím budou knížky pokřtěny? No ideální by bylo vodou z řeky Vydry, ale tu se nám myslím splašit nepodaří, tak knížky třeba oplesknem nějakou rybkou.

Budeme držet všechny palce, aby se vydří křest vydařil. POZVÁNKU NA KŘEST S PODROBNĚJŠÍMI INFORMACE NAJDOU ČTENÁŘI NA TVÝCH STRÁNKÁCH https://www.ilustrace-marketa-vydrova.estranky.cz/. Malí čtenáři se již určitě nemohou dočkat, až si knihy budou moci prohlédnout a přečíst. Seznámíš nás trošku se svými novými knížkami? Na co se můžeme těšit, o čem jsou?

Kniha DeTeKTiVoVé autorky Zuzany Pospíšilové, je druhou knihou zamýšlené pentalogie o partě malých detektivů. Děti se spolu s nimi mohou vypravit po stopách zločinu a vyzkoušet si s hlavními hrdiny vystopovat zločince a ověřit si své detektivní schopnosti. Druhá kniha O lakomém křečkovi je od téže autorky a je třetí v pořadí ze série knih, ve kterých autorka ve veselých a nápaditých pohádkách vysvětluje dětem různá přísloví, která se týkají přirovnání ke zvířatům. Například „mlsný jako kocour“, „udělali kozla zahradníkem“, nebo „lakomý jako křeček“ . Poslední z trojice křtěných knih je Tatínku, nezlob! od autorky Lenky Rožnovské. Pro paní Rožnovskou jsem ilustrovala poprvé a její kniha mě také velmi nadchla. Je o malé holčičce Barušce a jejím tatínkovi vynálezci. Ti dva spolu pořád něco vynalézají, například „bublihvízd“, nebo zježovač“, nebo třeba „lapač obalečů“. Je to neuvěřitelně vtipná kniha a opravdu hodně a upřímně jsem se nad ní bavila. Takže kteroukoli (nejlépe všechny) se rodiče rozhodnou dětem zakoupit, každou z nich jim udělají radost...

Nejen prací je člověk živ, co dělá paní ilustrátorka ve volném čase, když zrovna nepracuje?

Správná odpověď by byla asi třeba „lenoší“ nebo tak něco...  Ale já si ve volném čase většinou maluji. A abych spojila příjemné s užitečným, tak maluji některou z knížek. No ne, není to samozřejmě jen to – také si moc ráda čtu, koukám na filmy, chodím na procházky s pejsky, nebo třeba na nějakou dobrou muziku, třeba když hraje můj muž s kapelou, tak si to hodně užívám, rádi jako rodina si občas zahrajeme nějaké společné společenské hry, třeba Aktivity, nebo Monopoly. To nás baví všechny, bez rozdílu věku a „hodnosti“.

Na závěr připojuji pozdrav a díky pro čtenáře za to, že mi psávají tak krásné dopisy a mají rádi moje ilustrace a Tobě díky za prima otázky!

A zde je slíbený seznam knih letos vyšlých a těch, které ještě vyjít stihnou:

 • Průšvihy Billa Madlafouska (autor David Laňka, No limits, vyjde 2013)
 • Eliáš a babička z vajíčka (autorka Iva Procházková, Mladá fronta, vyjde 2013)
 • Pět minut před večeří (autorka Iva Procházková, Triton, vyjde říjen 2013)
 • Kočičiny (autorka Jana Oščádalová, Triton, vyjde říjen 2013)
 • Poťouši a Zloděják (autor Miloš Kratochvíl, Triton, 2013)
 • Tatínku, nezlob! (autorka Lenka Rožnovská, Grada, 2013)
 • O lakomém Křečkovi (autorka Zuzana Pospíšilová, Grada 2013)
 • Detektivové a zachráněné peníze (autorka Zuzana Pospíšilová, Grada 2013)
 • Barnabáškova kniha (autor Balázs Zágoni, Triton, 2013)
 • Minipohádky: Stojí město Nepovězto (Ljuba Štíplová, 2013)
 • Barnabášek a autobus (Balázs Zágoni, 2013)

Ilustrovat bych měla ještě jedny minipohádky a knihu Davida Laňky s pracovním názvem „Čerti“

 

Markétko, děkujeme ti za úžasné povídání o tobě i tvých knížkách a přejeme ti hodně úspěchů. Čtenáři ať se rozrůstají geometrickou řadou a především, ať se ti splní vše, co máš v plánu.

 

@ Jarmila Syptáková, 14. 10. 2013, KnihOko.cz