Medvídek Pú - Něco se ztratilo - recenze knihy

25.09.2013 14:11

Známá pohádková postavička Medvídek Pú a jeho zvířecí kamarádi prožívá další napínavé dobrodružství. Copak se přihodilo  Púovi  tentokrát? Medvídkův oslí kamarád Ijáček ztratil ocásek. Kryštůfek Robin se proto rozhodl vyhlásit soutěž o jeho nalezení. Kdo najde Ijáčkův ocásek vyhraje  veliký hrnec medu.

Jednoduchá dějová linka  která je v knize použiva je vhodná pro děti zhruba od 3 let. Nědy je však vyprávění useknuto a bez nějakého dokončení skočí děj bez vysvětlování hodně dopředu. Bez toho, aby bylo jasno, co se událo "mezi tím".  Malé děti potřebují k pochopení určitou návaznost a vysvětlení, aby se v příběhu orientovaly. 

Příklad skoku: "Pú přišel do Sovina domu právě v okamžiku, kdy Sova přebírala odměnu za nalezení Ijáčkova nejnovějšího ocásu". Děti se však z textu nedozví, jak, jaký a kde Sova ocásek našla.

Co na knize nejvíce oceňuji, je grafické zpracování. Barevné ilustrace jsou dominantou celého titulu a ztvárňují to, o čem se v knize zrovna píše. Děti mohou pomocí obrázků odvyprávět celý příběh samy a přitom nemusí umět číst. Taková knížka je ideální pro rozvoj slovní zásoby i dětské fantazie. Jedné co se mi na obrázcích nelíbí je vyobrazení džbánku medu s nápisem "MET". Nevím jestli se jedná o nějaký umělecký záměr či hrubou chybu grafika, ale v knize pro děti hrubky bez opodstatnění nemají co dělat.

Je velká škoda, že Disneyovský Medvídek Pú nemá nic společného s poetikou knížek jeho předchůdce. Svořitelem světoznámé postavičky Medvídka Pú  je Alan Alexander Milne. Čtenáři se mohli poprvé setkat s postavičkou Púa nejdříve v povídce, která vyšla na vánoce 1925 v londýnských novinách. Ucelená nížka o Púovi s názvem Medvídek Pú vyšla až o necený rok poději. Světlo světa spatřila 14. září 1926. Po velmi úspěšném první knize vyšla v roce 1928 druhá knížka Púovo zátiší. Knihy začaly být vydávány v jedné vazbě.

Osobně bych tuto knížku do knihovničky svých dětí nepořídila. Pokud by ji přeci jen ale dostaly jako dárek, využili bychom  její obrázkový doprovod ke společnému vyprávění námi smyšleného příběhu.

Recenze na knihu - Disney : Medvídek Pú - Něco se ztratilo. Egmont, Praha 2013. 31 s.

© Jarmila Syptáková, KnihOko.cz 24. 9. 2013