Kniha, která vybočuje z davu - Pavel Žiška : O botě, která si šlapala na jazyk

08.10.2014 13:39

Na letošní vánoční trh si Albatros připravil nejednu knižní lahůdku pro děti. Ta, kterou Vám dnes chci představit nese název O BOTĚ, KTERÁ SI ŠLAPALA NA JAZYK. Autorem  knihy spisovatel, básník, textař, scénárista PAVEL ŽIŠKA (narozen 23. ledna 1959 v Praze), který si svůj první knižní křest odbyl v roce 2008 knihou Neříkejte teleti aneb knížka básní pro děti.

 

Knížka O botě, která si šlapala na jazyk je souborek pohádek a básniček určených především dětem. Ze své vlastní zkušenosti mohu ale potvrdit, že nebude nudit ani dospělé čtenáře. Inteligentní humor, hravost i  nadhled na Vás dýchne z každé básničky, z každé pohádky. Hrdinami pohádek nejsou princezny ani čarodějové. Vystupují v nich buď zvířátka -

  • O krtcích a panu Stýblovi
  • O pavouku, který chtěl být nejlepší na světě
  • O chystaném rozhovoru s rakem

nebo věci, které všichni moc dobře známe :

  • O botě, která si šlapala na jazyk
  • O dědečkovi a jeho hrnečku
  • O vodovodním kohoutku
  • O starém komínu


Tak jako v pohádkách i v básničkách vystupují nejrůznější věci. Věci však neožívají, nemají nadpozemské vlasnosti. Autor si všímá jejich obyčenosti, které potom nechá vyniknout ve svižných a veselých rýmech.

 

"Uteklo mi mléko z rendlíku,

tím pádem mám asi po mlíku."

nebo 

"Kladivo má ale divné nápady,

hřebíky bít stále do hlavy."

 

Pavel Žiška si zkrátka umí udělat srandu ze všeho, co kolem sebe vidí. Není to však prvoplánovitá, křečovitá snaha zalíbit se. Je to vidění světa dětskýma očima.

 

K dokonalosti knihy přispěla svým nezaměnitelmým rukopisem také ilustrátorka Galina Miklínová. Barevné obrázky střídající se s černobílými ilustracemi podtrhují osobitý a svébytný styl celé knihy. Tato kniha se mezi knížkami na pultech v knihkupectvím či v regále knihovny určitě neztratí. Je to zkrátka kniha, která vybočuje z davu.

 

Recenze na knihu :O botě, která si šlapala na jazyk. Praha, Albatros 2014.

 

© Jarmila Syptáková, www.knihOko.cz, 8. 10. 2014