Pema Chödrön: Jak meditovat - recenze knihy

14.05.2014 15:44

Autorka je buddhistická mniška, která působí jako učitelka v klášteře a za sebou má již jeden úspěšný knižní titul s názvem Když ztrácíme půdu pod nohama. Tato laskavě a soucitně napsaná kniha v této době beznadějně rozebrána a vyprodána. Byla jsem tedy zvědavá, jak dostojí autorka své laskavé pověsti, a jaká bude její druhá kniha Jak meditovat.

Byla jsem laskavě potěšena

Jestli něco tato velmi zvláštní žena opravdu umí, pak být soucitná a laskavá. Anotace její předchozí knihy nelhala. A i když se mi nepodařilo ani v knihovně nalézt její první titul (opět vypůjčen)… nakonec mi Jak meditovat úplně stačilo. I tato kniha je totiž pro chvíle, kdy se nám země pod nohama chvěje a jistoty se otřásají v základech.

„Když vás něco trápí – na někoho jste naštvaní, vadí vám určitá situace nebo vás trýzní fyzická bolest – musíte pracovat se svou myslí, a to lze uskutečnit skrze meditaci. Práce s vlastní myslí je jediným prostředkem, jak se skutečně začít cítit šťastnými a spokojenými ve světě, ve kterém žijeme.

Domnívám se, že hlavním důvodem, proč provádíme meditační cvičení, je možnost stát se dokonale milujícími lidmi.“

A tohle prý potřebuje celý svět, tvrdí autorka v anotaci své knihy. Je mi možná trochu líto, anotace mi přijde příliš moderní, konvenční a prázdná. Taková – jako tisíce jiných. Obsah knihy je totiž úplně jiný, alespoň z mého čtenářského pohledu. Doposud jsem totiž žila v bludu, že meditace nutně musí být zážitek šťastný, klidný a že není tak úplně lehké se k němu vlastními silami probourat. Pořád ty myšlenky!

Ale Pema Chödrön mi zbourala mýty

Ony i ty myšlenky, které zběsile běhají hlavou při pokusech o klid, jsou důležité. Musíme je nechat proběhnout, mohly bychom je i pozorovat a vyvodit z nich nějaké nové poznatky. I ty myšlenky jsou předmětem – a velmi důležitým – našich meditací. I emoce… silné emoce, které námi cloumají jako vichřice s mladými větvemi.

Líbí se mi bezprostřednost autorky

Přiznám se, že jak jen můžu a autora přímo neznám, nečtu záložky. Nečtu medailonky autorů DOKUD si nepřečtu knihu. Když jsem přečetla tuto, nejenže jsem se začala shánět po jejím první díle, ale také mi vůbec nepřišlo, že čtu něco od buddhistické mnišky. Ta žena je naprosto obyčejná, se svými slabostmi i hříchy. To byla první věc, kterou se mi stala tato kniha sympatická. A ta druhá je ta, že poměrně často využívá citací, které někde četla nebo které jí sdělil některý z jejich učitelů. A nestydí se za to – nedává tyto citace za svoje, což je bohužel častá praxe ezoterických spisovatelů, ale každému mezi řádky vzdá hold.

Možná to není jen kniha o meditaci, ale také zajímavé nahlédnutí do života někoho tak neobyčejně žijícího, jako je Pema Chödrön.

 

Ukázka z knihy:

„Kdykoli se věnujeme meditaci, je důležité, abychom se zdrželi kritiky sebe sama ohledně toho, jak meditujeme a co nás při tom napadá. Vždyť by to jinak bylo jen cvičení v tom, jak být na sebe tvrdí a přísní!“

ANO – tohle jsem si já vždycky myslela!!!!!!!! Ale nebudu autorce skákat do řeči už…

„Chci zde zdůraznit, jak je důležité udržet atmosféru bezpodmínečné přátelskosti jak při meditaci samé, tak i tehdy, když svou praxi přenášíte ven do světa. Meditaci se můžeme věnovat po mnoho let – já sama znám hodně lidí, kteří ji praktikují už nespočet let, někdy i celá desetiletí, a přece jim kdesi v průběhu x-tého roku dojde, že tuto praxi nepoužívají k tomu, aby rozvíjeli milující laskavost vůči sobě samým. Naopak, spíše ji vůči sobě zaměřují agresivně, jako by se jen orientovali na vytčený cíl. Tak někdo řekne „celé ty roky jsem meditoval, aby si lidé mysleli, že jsem dobrý buddhista“ nebo „celé ty roky jsem meditoval z pocitu, že tohle bych měl dělat, to by pro mě bylo dobré“… atd.“

Ačkoliv se teď může zdát, že kniha přináší rozvrácení všech mýtů o meditaci, a více otázek než odpovědí, opak je pravdou. Ale není to čtivo pro strhující shltnutí. Naopak, čas od času musíte knihu odložit, abyste si sami v hlavě srovnali, jak to v vámi je… A jak – ať se vám v té hlavě děje cokoliv – je to stále normální. Jsme prostě jen fyzičtí lidé...

 

Recenze na knihu Pema Chödrön: Jak meditovat. Praha, Synergie Publishing SE, 2013.


    www.synergiepublishing.com

 

© Renata Petříčková, www.petrickova.cz , 14. 5. 2014 KnihOko.cz