Peta Bee, Sarah Schenker: Nestárnoucí tělo - recenze knihy

15.12.2016 14:08

No to je teda kniha! Nejprve jsem se trochu vyděsila, no ne, to stárnutí je přesně takové! Někdy jsou tu syrová fakta, ale co naděláme, to tak prostě je. Na druhou stranu je to zde popsáno citlivě a rázně, jasně, stručně – společně s tím, co s tím můžeme dělat a jak si právě toto období užít aktivně a v souladu se svým tělem. Nakonec dojdete k závěru, že většina nepohodlí nebo zdravotních problémů, které v tomto středním věku zažíváme, jsou jen důsledkem nepochopení požadavků našeho těla, které už funguje jinak než ve dvaceti. Takže, tady je všechno postupně a srozumitelně. Plus velmi dokonale zpracovaný program, jídelníček, prostě životní styl od a do z, způsobem, ze kterého si pohodlní lidí, jako já, mohou vybrat jen to, co jim vyhovuje – a ono to funguje!

Největší prospěch je z nesvačinek a 4 hodinových odstupů

Kdybych tedy měla vybrat ukázku z myšlenky, která mě v knize nejvíce zaujala, pak je to ta o jídle. Spíše o strukturování jídla. Dá se to aplikovat na jakýkoliv jídelní styl, nemusíte ani držet dietu, ale pro mne třeba nesnídání, nesvačinkování a 4 hodinový odstup alespoň 2x denně byl tím, co mi minimálně velice ulehčilo na trávení, ulehčilo s problémy s žaludkem i týravým hladem. Že se to odrazilo i na kilech, píšu jako bonus.

Nadlidsky elegantní Joanna Lumley říká, že dost často nesnídá, jelikož má pocit, že když brzy ráno dodá tělu potravu, to potom začne chtít jíst více a více. „Zjistila jsem, že je lepší žaludek neprobouzet, protože pokud bych si dala velkou snídani, měla bych chuť na svačinku v 11 hodin a potom na oběd o třech chodech, pak odpolední sušenku při čaji a nakonec enormní večeři,“ říká herečka.

Další, kdo stojí v popředí bitvy o nesnídání, je ladná Liz Hurley s tvrzením, že svoji figuru si udržuje díky tomu, že ráno pije jen horkou vodu a občas espreso a jediné jídlo v jejím dni je večeře.

Někteří vědci podporují koncept přeskakování snídaně s tím, že její vynechání může znamenat méně zkonzumovaných kalorií, ne více. Němečtí vědci srovnali příjem potravy 280 obézních dospělých lidí a 100 dospělých lidí normální váhy. Účastníci byli požádáni, aby zaznamenávali všechno, co sní během dvou týdnů. U obou skupin velká snídaně prostě jenom přidala na kaloriích, které do sebe za den dostali. Ať už jedli snídani, nebo ne, nemělo to žádný vliv na příjem kalorií ve zbývajících částech dne. Jinými slovy to není vždy tak, že by velká snídaně byla vykompenzována menšími porcemi jídla přes den. Na Cornellově univerzitě bylo provedeno několik studií, které dodaly váhu argumentu, že zřeknutí se snídaně nemusí být nutně špatné – může pomoci hmotnost shodit, nikoli nabrat.“

Samozřejmě, že toto neplatí úplně u všech, ale sami už v tomto věku, pro který je kniha určena (tedy 35+), už nejspíš víte, co vám dělá ve stravovacích zvyklostech dobře a co naopak a už jste se potkali i s tím, že kus šlehačkového dortu ve dvaceti vytancujete za hodinu, ale ve čtyřiceti se usadí pevně v pase. S tím mnoho neuděláme, jen se tomu můžeme přizpůsobit.

A na tomto principu kniha je. PŘIZPŮSOBUJEME se tělu, jeho měnícím se potřebám, které se mohou měnit od dekády k dekádě a u někoho třeba i v pětiletých intervalech. Z knihy získáte pocit, že pochopíte fungování těla, fungování metabolismu, svalů a kloubů, kostí… což je vlastně základ i pro to, abyste porozuměli případným problémům, které s sebou nese stárnutí a přibývající věk. Tím pádem je člověk lépe připraven a spoustu změn nakonec odvodíte i sami selským rozumem.

Kniha je návodem, vysvětlením, jídelníčkem i cvičebním plánem či nákupním lístkem. Je to několikatýdenní návod, který vám dle autorem vejde do krve. Je to pravda, souhlasím, čtyřtýdenní plán je dost na to, abyste si na něco zvykla, abyste si to osahala – no a nakonec mnohé z těch tipů vám zůstanou v životním stylu i v případě, že ho nebudete dodržovat úplně.

A sama bych řekla, že některé tipy jsou vhodné i pro muže, takže z této knihy můžete mít prospěch vy i váš partner.

O autorkách:

Peta Bee je reportérkou v oblasti zdraví a cvičení. Píše pro The Times, Sunday Times a Irish Examiner. Je editorkou v Athletics Weekly a Running Monthly. Díky svému vzdělání ve sportovní vědě a výživě ráda ověřuje v praxi nejnovější vědecké trendy. Její práce získala mnoho cen, je dvojnásobnou držitelkou výroční ceny pro novináře na volné noze od Medical Journalist's Association. Objevuje se často v televizi a rádiu a je autorkou nebo spoluatorkou sedmi knih včetně Fast Exercise, bestselleru z roku 2014, který napsala společně s Dr. Michaelem Mosleyem a The Ice Diet.

Dr. Sarah Schenker je registrovanou výživovou poradkyní v oboru výživy a akreditací pro poradenství ve stravování sportovců. Je členkou British Dietetic Association, The Nutrition Society a The Association for Nutrition. Sarah byla přispěvatelkou do bestselleru Fast Diet Recipe Book a pravidelně píše do novin a časopisů jako Daily Mail, Top Santé, Reveal a Glamour. Objevuje se v pořadech jako This Morning, Watchdog a na BBC rádiu. Také pracovala jak výživový poradce pro několik fotbalových klubů Premier League.

 

Knihu Nestárnoucí tělo vydalo nakladatelství IFP Publishing, www.ifp-publishing.cz, 2016

 

 

© Renata Petříčková, 14. 12. 2016, KnihOko.cz