Pozor, tady jezdí auta!

22.07.2014 20:17

Nová knížka z nakladatelství Albatros z edice Už vím proč se jmenuje Pozor, tady jezdí auta. Jedná se o naučnou řadu knih přeloženou z němčiny , která dětem  přibližuje srozumitelným jazykem a názornými obrázky svět kolem nich.  Edice je určena pro děti od čtyř do sedmi let.

Na sedmi  dvojstránkách se děti seznamují s dopravou ve městě.  Průvodcem jsou jim Max s babičkou. Malí čtenáři zde najdou  vyobrazené dopravní prostředky v nejrůznějších situacích. V knížce je vysvětleno kdo může jezdit po silnici a kdo naopak patří jen na chodník. Jak a v jakých místech mají děti bezpečně přecházet ulici,  k čemu slouží  semafory i jak se chovat na chodníku. Knížka také dětem ukáže co dělat, když cestují autobusem nebo tramvají a jak se chovat jako spolujezdec v autě.  Autoři nezapomněli ani na zodpovězení otázky „Co jsou dopravní značky?“. Na předposlední dvojstraně si děti mohou ověřit své znalosti a ukázat kdo se na obrázku chová špatně a kdo naopak všechna pravidla silničního provozu zvládá na jedničku .

„Max pozoruje od stolečku v cukrárně provoz na ulici. Jsou lidí, kteří jako by zapomněli na všechna pravidla provozu, myslí si Max. jak to vidíš ty? Kdo si počíná správně a kdo špatně?“

Knížka je udělána jako leporelo v kroužkové vazbě.  Menším dětem se tak bude s knížkou lépe manipulovat. Aby děti obrázky více zaujaly, některé z nich jsou udělány plasticky. Kufr  či krabice se dá otevřít, aby děti viděly obsah uvnitř. Stejně tak se dá otevřít branka do zahrady či dveře od auta.  Vše je názorně vysvětleno především díky ilustracím. Text je spíše doprovodem což není vůbec na škodu. Pro děti je srozumitelnější a jednodušší nad obrázky diskutovat a ptát se rodičů.

Recenze na knihu : Pozor, tady jezdí auta. Praha, Albatros 2014.

 

© Jarmila Syptáková, www.knihOko.cz, 21. 7.2014

 

Albatros, Praha 2014