Prodej knižního titulu FIFTY SHADES OF GREY PŘEKROČIL HRANICI DVĚ STĚ TISÍC prodaných kusů

11.12.2013 15:04

Praha, 11. prosince 2013 – První díl romanticko-erotické trilogie Fifty Shades od E L James s názvem Padesát odstínů šedi překročil na začátku prosince hranici dvě stě tisíc prodaných výtisků. Za posledních pět let se tak stal jediným knižním titulem, jehož prodeje dosáhly této magické hranice. Naposledy se to podařilo pouze poslednímu dílu Harryho Pottera v roce 2008. Padesát odstínů šedi vydalo nakladatelství XYZ v září 2012 a hned počáteční zájem o knihu naznačil, že celosvětově nejúspěšnější kniha současnosti se stane knižním fenoménem i u nás. Vysoké prodeje druhého dílu Padesát odstínů temnoty a závěrečného dílu Padesát odstínů svobody potvrzují vzrůstající zájem čtenářů o trilogii Fifty Shades.

 

„Jde skutečně o fenomén mimo standardní měřítka českého trhu, kdy se kniha stává bestsellerem při prodeji deset tisíc kusů. I přes neobyčejně vysoká čísla prodejů, zájem o knihu vzrůstá a celá trilogie Fifty Shades si stále nachází nové čtenáře. Potvrzuje se u nás také celosvětový trend, kdy vedle žen kupují a čtou knihu i muži, podobně jako v USA, kde tvoří zhruba deset procent jejích čtenářů,“ hodnotí mimořádný úspěch knihy Václav Kadlec, generální ředitel skupiny Albatros Media a.s.

 

Fenomén Fifty Shades pozvedl žánr erotické literatury z podoby tuctových románků do formátu klasického literárního žánru, který čtou po celém světě stovky milionů čtenářek i čtenářů. Úspěch trilogie podtrhuje také připravovaný film. Nakladatelství XYZ zareagovalo na úspěch série vyhlášením literární soutěže „Staň se novou E L James“. Čtenáři poslali do redakce XYZ stovky povídek, z nichž nyní odborná porota vybírá nejlepší příspěvky, které vyjdou v antologii na jaře 2014.

Populární trilogii doplnilo nakladatelství XYZ parodií Padesát odstínů ostudy, a též „čtenářským rádcem“ Padesát odstínů vášně: návod, jak si s partnerem vychutnat Fifty Shades. V příštím roce se mohou fanoušci Fifty Shades těšit také na audioverzi. Na úspěch této romanticko-erotické série navázalo nakladatelství XYZ uvedením nové romanticko-erotické trilogie, jejíž první díl má název Gabrielovo Inferno a kterou sama E L James považuje za nástupce svých Fifty Shades.

____________________________________________________________________________________________

TZ