Úchvatná prostorová leporela Vojtěcha Kubašty opět k mání

14.11.2016 21:54

Vojtech Kubašta, jméno českého výtvarníka, které upadlo v zapomnění. Největší úspěchy sklízel za svá úchvatná trojrozměrná leporela pro děti, které mu vycházeli v miliónových nákladech. Pozoruhodné je, že si knihy nejen ilustroval, ale i vymýšlel a realizoval technické provedení.  Málokdo dnes ví, že v šedesátých letech pracoval na animovaných filmech Walta Disneyho, který ho oslovil s nabídkou spolupráce. Kubašta se podílel, bohužel zcela anonymně na vzniku kresleného filmu Bambi nebo Kniha džunglí.

 

Je záslužným činem nakladatelství Albatros, že dnešním dětem, odkojeným virtuální realitou, opět zprostředkovalo skvělý obohacující zážitek, který jim výpravné knihy Vojtěcha Kubešta přinesou.

Pohádkové bytosti, které v knize ožívají jsou díky prostorovému vyjádření mnohem reálnější a dětem bližší než obyčejné ilustrace v knížkách. Sugestivní, plastické znázornění  děti více vtáhne do děje, stanou se jeho součástí.

Moc dobře si vzpomínám, jak jsem milovala, když jsem si u babičky mohla prohlížet knížku Červená Karkulka nebo Tři prasátka, které schovávala na památku  po synovi, našem tátovi. Vždycky jsem se těšila, jak budu rozhýbávat některé postavičky nebo nahlížet do okénka. Dnes se tyto knížky s původním datem vydání 1957 prodávají za neuvěřitelných necelých pět tisíc korun.

Současným dětem však knížky můžete pořídit v novém, letošním vydání podstatně levněji. Abatros vydal tři pohádkové knihy českého výtvarníka  Tři prasátka, Červená Karkulka a Kocour v botách. Doufejme, že nakladatelství bude ve vydávání Kubaštových knih i nadále pokračovat. Tři vydané knihy jsou  pouhým střípkem, z jeho bohaté tvorby. Byl totiž neuvěřitelně pracovitým a plodným výtvarníkem. Během deseti let, v období 1955 až 1965 vytvořil stovku prostorových knížek. A to je úctyhodné číslo, co myslíte?