Rebecca Johnson : Julinka a její zvířátka

15.05.2015 13:18

Julinka a její zvířátka, čtivá série knih pro děti, která nadchne všechny kluky a holky, kteří mají rádi zvířata a vše kolem nich. Autorkou těchto knih je australská spisovatelka Rebecca Johnson. Matka dvou dětí dokázala  s lehkostí a citem svým malým čtenářům zprostředkovat svět zvířat z australské přírody. Nemocnice pro mláďátka je název jedné z knih na kterou se blíže podíváme.

Hrdinkou příběhu je desetiletá Julinka , která se touží společně se svou kamarádkou Zuzkou stát zvěrolékařkou. Julinčina maminka je totiž zvěrolékařka a Julinka toho od maminky hodně okoukala. Když  v buši vypukne požár, díky kterému je mnoho zvířátek v ohrožení života či je zraněno neváhají obě holky ani na okamžik a hned nabídnout pomocnou ruku při ošetřování zvířat.

" Mláďata na klinice vpadala, že se mají dobře. Když jsme ale opatrně přiložila ruku na kapsu malého koaly, ani se nehnul. Pochopila jsem, proč má o něj máma strach. Když se maminka probudila, našla si na internetu nějaké informace o osiřelých koalách. "Jsou jiní než vačice a vakoveverky", říkala tátovi. "V lidské péči jich přežije jen asi deset procent a tenhle má navíc popáleniny a je v šoku". Když jsme se chystaly krmit mláďata podruhé, přišla si k nám maminka sednout- vypadala potěšeně a říkala, že všichni vypadají dobře. "Zuzka a já máme dohodu," vyprávěla jsem mamince, když jsem utírala jedné vakoveverce malý zadeček. "Já čistím zadečky a ona připravuje všechn lahvičky" ".

Dívky se svědomitě starají o nemocná zvířátka, krmí osiřelá mláďátka a mají radost z každého pokroku. Příběh končí tím, že se uzdravená zvířátka vrací do přírody. Zuzka i Julinka se těžce loučí se svými pacienty, za tu dobu co se o ně starali se do nich zamilovali. Naštěstí obě chápou, že zvířátkům bude nejlépe opět ve volné přírodě. 

V edici Julinka a zvířátka vyšly již tři knihy (Přísně tajný plán, Nezbedný poník a Chůvy v akci) a další budou následovat. Čtenáři se tak mohou těšit na další krásné příběhy z australské přírody. Knížka padne do noty každému školáčkovi, či spíše školačce ve věku 6-8 let.  Je velmi čtivě a jednoduše psaná. S knížkou se ani chvilku nemají šanci nudit. Děti čtou o svých vrstevnících což mají rády a navíc se v ní dozví spoustu zajímavostí o přírodě.

Celou knížkou provází černobílé obrázky ilustrátorky jménem Kyla May a zápisky z deníku Julie. 

Recenze na knihu : Nemocnice pro zvířátka. Praha, Fragment 2015.

 

© Jarmila Syptáková, www.knihOko.cz, 20. 5. 2015