Recenze knihy Andělské rady od Doreen Virtue se silou cikánských karet

30.01.2017 17:28

Chvílemi jsem nad těmito kartami vážně váhala. Jemné andělské karty, ale s takovými grády jako je karta Ano!, Ne!, Do několika měsíců!.... přesná časová ohraničení. To je velice odvážné. Rázné kroky, rázná doporučení k otázkám, které jim klademe.

Osvědčená autorská dvojice Doreen Virtue a Radleigh Valentine tyto karty vytvořili záměrně s touto důraznou razancí a to proto, že se právě s tímto typem otázek – kdy chceme co nejjasnější odpověď, setkávají na svých kurzech a se svými klienty nejčastěji. To je samozřejmě pravda, to může potvrdit řada i českých vykladačů a intuitivnních terapeutů, ale pokládala jsem si často při těchto výkladech otázku, zda-li tak jednoznačná odpověď je vůbec v danou chvíli možná.

Karty ano nebo ne, máte na ně chuť?

Nakonec mi byla tato otázka zodpovězena a dilema vyřešeno prostě tím, že na tyto karty sahám pouze tehdy, když cítím, že povaha otázky může být zodpovězena tímto způsobem. Jinak bych k Andělským radám od Doreen Virtue doporučila použít i tarot, klasický nebo andělský, snad proto, aby se obrousily hrany tomu těžkému výkladu, který může s takhle údernými kartami někdy vzniknout. Trošku mi připomínají cikánské karty tím, že právě dávají naprosto jasné a neoddiskutovatelné odpovědi.

S tarotem nebo s jinými inspiračními kartami potom mohou ale tvořit velmi příjemný pár. Najednou se ty energie rozmělní a rozpustí se i váš strach z toho, že jasné NE, je NE bez toho, aniž byste věděli proč. K těmto jasným kartám bych vždy v každém případě doporučila další dovýklad pro zjištění důvodů této odpovědi. Někdy ji víme sami, někdy ji ale potřebujeme ještě rozvést, aby tíha výkladu nesedla na ramena ubohého tazatele příliš.

Jednoznačným ukazatelem toho, jestli je na karty pravá chvíle nebo ne, je to, zda-li vás to k nim v tuto chvíli táhne. Rozhodně nejsou z těch, které si můžete vytáhnout jen tak, jako denní inspiraci nebo jen „na zkoušku“. To v žádném případě. Mohou přinést velmi negativní odpovědi a zbytečně tak rozhodit psychiku.

Rozhodování mezi možnostmi

Více se mi líbí druhá možnost, proč autoři tyto karty vytvořili: „Nebo se rozhodujete mezi několika možnostmi a hledáte jasné znamení, kterou z nich si máte vybrat. Ať už se vaše starosti týkají lásky, kariéry zdraví, nebo vám jde jen o běžné každodenní rozhodnutí, tyto karty vám nesmírně ulehčí a pomohou najít odpověď.“

Ale i zde je vhodné si dát pro každou možnost více karet.

Andělské rady jako dobré karty po skeptiky

Nakonec jsem s těmito kartami zacházela jako s běžnými. Brala jsem je jako doplňující a používala spíše u tarotových nebo obecných výkladů. Slovíčkem „andělské“ se v tomto případě nenechte zmást. Významy jsou jednoznačné, nemlží, nejdou kolem a kolem, jak tomu u andělských karet někdy bývá…

A na závěr si je zkusíme v praxi?

Obecný výklad na týden, který právě prožíváte, pro čtenáře, kteří si dnes tento článek otevřou? Je nějaké poselství?

Vyšla mi karta Situace se zlepší

Andělé vám sdělují, že vědí, že právě teď prožíváte těžké období. Situace se určitě zlepší. Může to ale nějakou dobu trvat. Pravděpodobně to bude od vás vyžadovat i kus tvrdé práce. Úsilí, které této situaci věnujete, se vám však vyplatí a situace se zlepší. Teď není správný čas skoncovat s narušeným přátelstvím nebo churavějícím vztahem. Stále je naděje, že se dřív nebo později vše napraví. S otevřeným srdcem pokračujte směrem k partnerství, ve kterém dojdou obě strany naplnění a štěstí“.

Pro obecný výklad bych tuto samostatnou kartu vyložila jako období, kdy je dobré se zastavit a hlavně nic nepodnikat. Věci se dějí někde skrytě, samy od sebe, jen je v tuto chvíli nevidíme. Pokud nás něco trápí (oslovuje to tedy ty, kteří v takové situaci nyní jsou), je dobré zachovat klid a nic neřešit v tuto chvíli násilím. Nemusí se nutně jednat o vztahy, ačkoliv to tato karta naznačuje, mohou to ale být i vztahy mezilidské (práce, rodina, přátelé – nikoliv jen partnerství), ale i o situace, ve kterých máme angažováno své srdce. I tady je dobré chvíli poodstoupit a nechat usadit prach.

Hm… tak nakonec jsou to docela fajn karty, co říkáte?

 

Knihu Andělské rady vydala Synergie Publishing SE, 2016, www.andele.cz

 

© Renata Petříčková, 30. 1. 2017, KnihOko.cz