Reedice proslulých prostorových leporel pro děti Vojtěcha Kubašty v nakladatelství Albatros

14.10.2016 12:36

TZ

Geniální ilustrátor a tvůrce prostorových knih pro děti Vojtěch Kubašta (1914 – 1992) vytvořil za svůj život více než dvě stě titulů. Pro komunisty byl však persona non grata a jeho knihy z velké části putovaly na pulty zahraničních obchodů. Největší úspěch měly jeho dětské prostorové knihy. Přeloženy byly do sedmatřiceti jazyků a prodalo se jich přes 35 milionů výtisků. Nakladatelství Albatros nyní připravilo velkou reedici Kubaštových děl, které od podzimu 2016 opět přináší těm, kterým měly být určeny především - českým dětským i dospělým čtenářům.

V nové řadě nemohou chybět pohádky Kocour v botách, Tři prasátka, Červená karkulka a Perníková chaloupka, série Tip a Top a samozřejmě ani nádherné vánoční betlémy, které byly velmi populární a prodávaly se po celém světě.

Výtvarnou i technickou úroveň práce Vojtěcha Kubašty obdivoval samotný Walt Disney. Českého ilustrátora si v 60. letech vybral, aby pro něj tvořil původní pop up tituly. Kubašta měl od mládí neobyčejně vyvinutou prostorovou představivost, což využil právě při tvorbě svých unikátních prostorových knih. Jeho tvorba však musela být kvůli komunistickému režimu anonymní a pod mnoha svými slavnými díly tak není autor podepsán (prostorové knihy 101 dalmatinů, Bambi, Sněhurka a sedm trpaslíků, Myšák Mickey, Kniha džunglí a další).

Práce Vojtěcha Kubašty jsou skutečným fenoménem. Dokazuje to i fakt, že jeho konstrukce knih se stále používají a dnešní tvůrci pop up books využívají technické principy, které ve své tvorbě zavedl.

Vojtěch Kubašta se narodil v roce 1914 v české rodině ve Vídni. Když mu byly čtyři roky, přestěhoval se s rodiči do Prahy, kde vychodil obecnou školu a reálku. Po té chtěl pokračovat na výtvarné akademii, ale rodiče byli proti a Kubašta šel nakonec studovat architekturu na ČVUT. Od roku 1937 se věnoval knižní grafické úpravě a v roce 1953 začal vytvářet první knihy pro nakladatelství Artia.