Sara Pennypackerová : Klementýnka a bláznivý týden recenze knížky pro děti

20.03.2015 16:38

 Klementýnka a bláznivý týden -  jedním slovem naprosto dokonalá kniha pro děti. Už dávno mi sice není náct, ale tuto knížku jsem přečetla jedním dechem na jeden zátah. Autorka naprosto geniálně vystihla úžasnou, bezelstnou dětskou logiku. Hlavní hrdinkou příběhu je třeťačka Klementýnka, která bydlí společně s rodiči a se svým malým bráškou ve velkém domě. Klementýnka se snaží dělat všechno jak nejlépe dovede. Bohužel se její snahy nesetkávají s pochopením ze stran dospělých. Taková moderní Pipi, dlouhá punčocha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veselé a zároveň milé vyprávění začíná pondělkem, kdy chce Klementýnka pomoci své kamarádce Margaretě a ostříhá jí dlouhé vlasy, aby zachránila co se dá. Protože výsledek není nic moc, holky se rozhodnout, že zbytek vlasů obarví. Když se jejich dílo setká s nepochopením, ostříhá si vlasy i Klementýnka.  V jediném týdnu jsou holky nerozlučnými kamarádkami i rozhádanými rivalkami.

 

Kniha byla po zásluze oceněna několika významnými cenami.

  • Knižní ocenění Boston Globe/Horn Book 2007
  • Vítěz ceny Bank Street/Josette Frank Award 2007
  • Nejlepší kniha roku časopisu Child
  • Cena „New York Public Library Book“ v kategorii Společné čtení
  • Vítěz první ceny „National Parenting Publication“

Naštěstí to není jediná kniha o Klementýnce. Za měsíc by měla vyjít  Klementýnka a přehlídka talentů. Doufejme, že i dalších pět  knih o Klementýnce se brzy objeví na českých knižních pultech.

 

Recenze knihy pro děti Sara Pennypackerová : Klementýnka a bláznivý týden. Praha, CPress 2015. 

 

© Jarmila Syptáková, 20. 3. 2015, KnihOko.cz www.knihoko.cz