Tarot magické brány

26.02.2015 21:30

https://knihoko.webnode.cz/_files/200000070-3a58a3b528/tarot.jpgTak má vlastně vypadat pravý tarot? Je někde jedna jediná předloha? Velmi zajímavě o tomto tématu vypráví Ciro Marchetti a Leisa ReFalo v malé knížce Tarot magické brány. Jeho předmluva je jako vstupenka do jeho domova i duše… navíc pro toto svoje dílo zvolil i velmi netradiční průvodkyni, která sepsala k jeho obrazům knihu. Pojala totiž tarot tradičně i netradičně – postavila v knize jímavé puzzle. Leisa se na tarot podívala způsobem, který oslovuje duši na nejhlubší úrovni.

Kromě heslovitých pojmů ke každé kartě, které dokonale jitří nejhlubší emoce… zaplnila každou kartu také detaily méně obvyklými, jako je třeba souvislost s elementy a jejich podrobné vlastnosti, astrologické umístění každé karty nebo nadání, které v nás každá karta probouzí.

A texty jsou příjemné a malebné:

„Poustevník se šedou kapucí dohlíží na ojínělé vrcholy a horské průsmyky. Ze svého výhodného samotářského místa vidí daleko. Z krystalu na vrcholu jeho zdobené berly září modré světlo. Na krku mu visí symbol Panny. Vypadá strhaně a tváří se vážně.

Význam: Poustevník je moudrý, zkušený průvodce, který hledá pravdu. Samotu používá k tomu, aby vyzkoušel rozdíl mezi vnitřním přesvědčením a fomrováním prostředím. Poustevník učí pomocí příkladu. Možná stejně jako Poustevník zjistíte, že chcete najít význam a získat znalosti.“

Tolik text u karty Poustevník, o které se dál dozvíte, že opravdu i astrologicky patří ke znamení Panny. Detail, který zmiňuje i Ciro Marchetti na své kresbě. On miluje detaily. Ty tvoří na celých obrazech místa, která se zdají záhadná, do kterých máte chuť vniknout. Přemýšlíte, proč je na kartě to či ono, drobnosti, které rozvíří fantazii do příjemných výšin.

Myslím, že s těmito kartami pochopíte i fakt, že se někdy výklady mají dělat s co nejmenším počtem karet. Informací, které totiž každá karta nese, je obrovská spousta a společně se mohou s dalšími kartami poskládat vždy jinak. Záleží na vašem momentálním rozpoložení a intuici a samozřejmě na to, co karty chtějí právě nyní sdělit.

Leisa ReFalo doplnila knihu i o báječná cvičení, která dodají duševní energii, pobaví, uklidní a zároveň prohloubí intuici, která je při výkladu tarotu prvořadá. Příjemná cvičení na soustředění se na daný okamžik nebo vplouvání do každé karty, imaginace nebo prodýchávání významu karet, jsou možnosti, ze kterých si každý – i dokonalý skeptik - vybere. Je znát, že autorka je hravé povahy a zároveň umí nad kartami náležitě hloubat. A věřte, že je rozdíl, když si knížku přečtete jen tak… poprvé a když si ji přečtete poté, když do svého života sem tam aplikujete její cvičení. Rozměr Tarotu magické brány se o nějakou tu dimenzi zvětší…

A o to jde. Výklad tarotu je totiž PŘEDEVŠÍM EMOČNÍM ZÁŽITKEM, jak správně v knize říká Ciro Marchetti.

Ciro Marchetti je výtvarník pocházející z Velké Británie, který získal několik uměleckých cen. Poté, co v Londýně vystudoval umění, se věnoval kariéře v Evropě a Jižní Americe. Nakonec se usadil ve Spojených státech, kde v Miami otevřel designérskou agenturu. Kromě řízení své firmy pořádá Ciro Marchetti na floridském Uměleckém institutu ve Fort Lauderdale semináře a přednášky o digitální grafice a ilustracích a pokračuje ve vytváření svého vlastního vizionářského umění.

Originální název tarotové sady: Legacy of The Divine Tarot a Gateway to The Divine Tarot a dle autora vychází z tradičního Rider Waite Smith Tarotu. 

 

Recenze na  Tarot magické brány : Praha, Synergie Publishing SE, 2014.


    www.synergiepublishing.com

 

© Renata Petříčková, www.petrickova.cz , 03. 9. 2014 KnihOko.cz