Thriller Mráz od Bernarda Miniera v lednových knižních novinkách

20.01.2015 14:02

Nakladatelství XYZ vydalo v lednu 2015 světově úspěšného francouzského thrilleru MRÁZ, který umě kombinuje skutečně hrůznou sérii komplikovaných zločinů z minulosti, lidského šílenství a krvavé pomsty s doslova mrazivou atmosférou francouzských Pyrenejí. Autorem je Bernard Minier.

 

Mráz se ve Francii stal ihned po vydání bestsellerem, s prodejem přes 300 tisíc kusů také knižní senzací roku 2012 a získal prestižní Crime Novel Price v Cognacu za rok 2012. Práva na knihu byla prodána do více než deseti zemí včetně USA a Německa. Britský týdeník The Sunday Times zařadil Mráz mezi 50 celosvětově nejlepších kriminálních románů za posledních pět let. Zahraniční média přirovnávají tíživou atmosféru knihy a postupně gradující příběh s razancí propracovanosti knih s nesmrtelným Hannibalem Lecterem.

 

V mrazivém ránu naleznou pracovníci elektrárny v městečku vysoko ve francouzských Pyrenejích mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na stožáru lanovky. K vyšetřování je nezvykle povolán detektiv kriminální policie Martin Servaz, který brzy identifikuje DNA patřící jednomu z nebezpečných klientů nedaleké psychiatrické léčebny, kde pobývají ti nejnebezpečnější a šílení vrazi a sexuální devianti z celého světa. Když je následně za několik dní objeveno lidské tělo stylizované velmi podobně jako koňská mrtvola, detektiv Servaz s kolegyní Irène Zieglerovou a celým policejním oddělením se pouštějí do komplikovaného vyšetřování hrůzného tajemství sahajícího až desítky let do minulosti.

 

V thrilleru Mráz hraje ledová atmosféra skutečně hlavní roli. Svírá nejen krajinu pod Pyrenejemi, ale i srdce vyšetřovatelů; objímá svým smrtelným dechem všechny, kteří se v této ledové pustině pohybují, a ve svém vyústění přináší strašlivou pomstu. Bernard Minier napsal skutečně výtečný thriller, jaký tu již řadu let na literární scéně nebyl. Mrazivý,“ říká překladatel Jiří Žák.

 

Nakladatelství XYZ plánuje vydat postupně i druhý a třetí volně navazující díl (francouzsky Le Cercle, 2012, N´Eteins pas la lumiére , 2014) této bestselerové série s kriminalisty Servazem a Zieglerovou, o nichž v budoucnu ještě hodně uslyšíme. „Zapamatujte si jméno Bernard Minier!“ varuje francouzský týdeník Le Figaro, „Jistě se vyšvihne mezi největší mistry světového thrilleru a detektivních příběhů. Jeho Mráz je velmi dobrý, obsahuje vše, co tvoří nezapomenutelnou detektivku.“

TZ