Tracy Hogg - Melinda Blau : Tajemství klidného dítěte

20.10.2014 00:26

Nakladatelství CPRESS spadající do skupiny Albatros media vydal letos na podzim další z knih pro novopečené rodiče. Atraktivní obálka s nepřehlédnutým titulkem "Světový bestseller" se nedá jen tak přehlédnout. Jmenuje se Tajemství klidného dítěte, s podnázvem Jak utišit miminko, napojit se na něj a správně s ním komunikovat již od narození.

Kniha se po svém prvním vydání v roce 2001 stala téměř ihned bestsellerem. I dle hodnocení na Amazon.com je kniha svými čtenáři velmi dobře přijímána. 

Tracy Hogg (srpen 1960 - 25. listopadu 2004) byla britská zdravotní sestra, která si své jméno kariéru jako expert v péči o děti v Americe. Od spokojených rodičů dostala přezdívku "zaříkávač dětí" pro její schopnost uklidnit i ty nejuplakanější miminka. Jejími radamy se řídila i spousta celebrit, mezi nimi např. Jodie Foster, Cindy Crawford , Jamie Lee Curtis

STRUKTUROVANÝ DENNÍ REŽIM EASY

Autorka propaguje přívětivý a respektující přístup k miminkům. Nejpřínosnější myšlenku celé knihy vidím v tom, že Tracy učí rodiče poskytovat dětem denní režim, ve kterém se malí tvorečkové mohou cítit bezpečně a příjemně.  Rodiče mají vychovávat své potomky podle typu. Děti rozděluje dle jejich charakteru do pěti skupin - andělské, učebnicové, přecitlivělé, odvážné a nabručené dítě. Kromě rad, jak se naučit porozumět specifickým projevům miminka, dostanou rodiče také praktické rady. Rodiče se  v knize dočtou jak svá děťátka koupat, přikrmovat, naučit spát celou noc.  Jedna kapitola je věnována také klasickým tématům novopečených maminek jako je např.  únava, sexuální život či návrat po porodu do zaměstnání.

Žádné převratné metody

Knihu Tajemství klidného dítěte jsem přečetla jako čertvá trojnásobná maminka tříměsíční holčičky, kterou by autorka zařadila nejspíš mezi andělské děti.  Možná i proto nevidím v radách v knize žádné kouzlo a žádné nové, převratné metody. S čím naprosto s autorkou souhlasím, je to, že děti potřebují svůj zaběhlý denní režim a rituály. 

 

Nebezpečné názory

Hodně mě však zklamal autorčin laxní přístup ke kojení. Mladé maminky od kojení neodrazuje, ale ani jej nějak nepropaguje. Maminky tak mohou nabýt dojmu, že je lepší umělá strava. Co se týče příkrmů, nemohu souhlasit s tím, že děti mají dostávat maso až po ukončeném roku. Více dobře míněných rad mne spíše vylekalo. "Spát přes noc? Nacpěte je. Pokud je novorozenci šest týdnů, navrhuji z tímto účelem dvě taktiky: nárazové krmení - tj. před spaním je krmte co dvě hodiny - a těsně před spaním mu ještš dopřejte snové krmení. U snového krmení je doslova koje nebo krmte s lahvičky v jeho spánku. Když skončí, ani je nenechte odříhnout, pouze položte zpět. Miminka jsou během těhto krmení obvykle tak uvolněná, že ani nepolykají vzduch".

"Vaše miminko zažije své první koupání, když mu bude asi čtrnáct dní, protože v té době mu upadne pupeční šňůra a u clapečku se zahojí obřízka".

Formální stránka knihy

Bohužel jsem nečetla knihu v originále, ale nelíbí se mi použití vyloženě nespisovných slov v publikaci, která se tváří jako odborná. Časté použití výrazu šlofík, cesta do říše snů či hovínko na mne nepůsobí seriózním dojmem. Také netuším co znamená výraz mléčná dutinka (str. 84). V knize najdeme několik odkazů na české internetové stránky. Pochybuji, že je autorka knihy někdy viděla. Chápu nakladatelovu vstřícnost k českým čtenářům, ale nebylo by od věci nechat odkazy i na stránky, na které se odkazuje v originálním vydání.

 

Poprvé  vyšla kniha Tajemství klidného dítěte před 13 lety v Americe. Ve své době byla kniha možná vyhledávanou modlou. Myslím si ale, že dnes to už neplatí.

 

Recenze na  Tajemství klidného dítěte : Praha, CPress 2014.

 

 

© Jarmila Syptáková, , 20. 10. 2014 KnihOko.cz