Tvarytmy Jaroslava Duška a báječný křest knihy!

14.04.2015 14:03

Jsou knihy, ze kterých si na dlouhé roky, ne-li navždy, odnesete nějaké moudro. Pak nastane chvíle, kdy si s někým o něčem povídáte a vy pak řeknete: „To já jsem jednou četla knihu od Jaroslava Duška… (možná si i na název vzpomenete)… a ten tam psal, že…“

A právě Tvarytmy je kniha, ze které si stoprocentně něco vezmete. Každý možná něco jiného, protože jsem se v této knize probírala moudrostí vícekrát, pod různými náladami i životními naladěními, a pokaždé na mne působila jinak. Takže tisíc čtenářů, tisíc různých názorů. A je velmi těžké pro mne v tuto chvíli vybrat jednu ukázku, ale pokusím se.

Třeba tohle mne oslovilo velmi:

„Dyer ve své předmluvě k Životu v harmonii tvrdí, že jakmile byl vyhlášen boj proti korupci, korupce ve světě vzrostla. A když začal boj proti rakovině, vzrostl počet lidí nemocných rakovinou. Je paradoxní, že jakmile začneme bojovat proti tomu či onomu, problém narůstá. Roste to, čemu věnujeme pozornost. Svou pozorností to pěstujeme. My lidé, někdy zapomínáme, že svou jemností a láskyplnou pozorností můžeme pozvednout a oživit celý prostor. Měli bychom pochopit, jak silná je energie rušivých zpráv, televize, vytváření bubáka, strachu, neladu a disharmonie. Všichni, kdo ho pravidelně sledují, jsou vlastně rozlaďováni a pak v sobě těžko probouzejí vědomí souladu. Nechtějí v sobě probouzet velkolepost, vznešenost, jsou fascinovaní bojem a „problémy“. Proto trochu naléhám na udržování vědomí propojenosti tím, že věnujeme pozornost propojení. Pokud totiž věnujeme pozornost propojení, pak sílí. A pak už můžeme celkem snadno připustit možnost souladné neúporné spolupráce. Už nemusíme být Obětí, nepotřebujeme hledat Viníka.“

Jaroslav Dušek píše a mluví tak, že rozvíjí jednu myšlenku do neuvěřitelných hloubek, splétá, vnořuje se a zase vynořuje a vy se cítíte neuvěřitelně osvěženi, ale také uklidněni.

Křest: Tomáš Klus a zpívala nevidomá zpěvačka Petra Ševčíková

Kniha byla pokřtěna 26. listopadu v pravé poledne v pražském divadle Lávka. Kmotrem byl zpěvák a herec Tomáš Klus. Zazpívala tam také nevidomá zpěvačka Petra Ševčíková.

Ilustrace od nevidomých

Celý pobyt ve tmě, i když pro mne to spíš byl pobyt ve svém vlastním světle, v této knize doprovázejí fascinující ilustrace nevidomých pod vedením akademického malíře Dino Čeči, které se sem hodí víc, než kamkoliv jinam. Navíc jsou obrázky tvořeny novou dotykovou technikou, kterou sám Dino Čečo patentoval. Kniha je tedy jedinečná v mnoha směrech. Ten čtenářský je ale nejsilnější.

Kniha na mne působila velmi silně, text je velmi vláčný a hloubavý, i když v mnoha kapitolách Jaroslav Dušek o pobytu ve tmě nepíše, je jakoby stále ovlivněn tím klidem, který tam načerpal. Troufám si říci, že kniha může na každého čtenáře působit jinak, záleží na jeho rozpoložení nebo životní situaci. I sama, když jsem se ke knize opakovaně vracela v různých náladách, měla jsem z ní různé pocity. Pokaždé jsem si z hloubky brala něco jiného a hlavně – je to vhodná kniha pro chvíle, kdy jste unaveni, kdy řešíte nějaký životní problém, protože Tvarytmy ve vaší duši umí udělat pěkný pořádek. Najednou začnete souběžně se čtením také přemýšlet nad vlastním životem a najednou se před vámi rozprostírají řešení naprosto nečekaná nebo úlevná.

Neuvěřitelná terapie!

O autorech:

Knihu sepsala jako autorizované vyprávění Jaroslava Duška Pavlína Brzáková

Etnoložka, která se zbývá studiem kultur sibiřských kočovných pastevců. Vydala dvě knihy jejich pohádek a příběhů – Goromomo goroló – vyprávění sibiřskejch Evenků (1996) a Jamtana – vyprávění sibiřskejch Něnců (1997). V roce 2000 vyšla její novela Stíny na kupecké stezce a kniha Goromomo goroló – Davnym davno na území Evenckého autonomního okruhu, kterou napsala v ruštině spolu s ruským lovcem Vitalijem Voronovem. Poté následovala mytologie Cesta medvěda (2002), román Dědeček Oge - Učení sibiřského šamana (2004), obnovené vydání prvních sběrů Až odejdu za horu (2004) a sibiřský cestopis Modřínová duše (2005). V roce 2006 vyšly její příběhy pěti světadílů Co přináší vítr a v roce 2008 volné pokračování románu Dědeček Oge s názvem Dva světy. Je spoluautorkou knih Květa Fialová – štěstí tady a teď (2009) a Květa Fialová – Zákony štěstí (2010). Je také autorkou pohádkových příběhů pro děti Helinda a klekánice (2009). V roce 2012 napsala s Jaroslavem Duškem další knihu, která dostala název Země. Působí jako šéfredaktorka měsíčníku Regenerace. Vydalo nakladatelství Eminent, 2014, www.eminent.cz

Foto: Eminent a Kamil Vancoller

 

© Renata Petříčková, www.petrickova.cz , 14. 4. 2015 KnihOko.cz