Velká kniha pro předškoláky

24.09.2013 21:03

Název knížky Velká kniha předškoláka by tak trošku mohl napovědět čtenářům co by tak v ní asi mohli najít. Většina knížek  pro předškoláky se moc neliší svým obsahem. V takové knize většinou najdeme dětmi oblíbená bludiště, hádanky, malování podle čísel, domalovánky, jednoduché početní úkoly či hrátky se zvířátky. Titul, který Vám dnes chceme představit se od jiných podobných zpracováním neliší. Liší se v pouze v náročnosti jednotlivých úkolů. Předškolák by však po jejím prolistování s rodičem musel dojít k přesvědčení, že musí ještě nejméně tři roky zůstat ve školce.

Název knihy totiž ani trošku nekoresponduje s obsahem. Nakladateli se pravděpodobně podařilo zaměnit či špatně přeložit název převzaté knihy pro školáky z Belgie.  Podle názvu se pak určila  věková kategorie čtenářů. Nakladatelství Fragment doporučuje knihu pro děti d 5 let.  Na zadní desce knihy je kromě tiráže, také krátká anotace o knize. Z ní vyplývá, že je kniha určena malému školáku. O předškolákovi se nikde, krom názvu, nepíše. Nejsem si však úplně jista ani tím, zda je kniha určena malému školákovi.  Přestože se v knize mají děti naučit psát jednotlivé číslice od 0 do 5, mají také umět počítat složité matematické příklady, které by nespočítali ani děti ve druhé třídě. Pokud by se však nejednalo o třídu matematických géniů.

Posuďte sami: 

Matematika :

závorky : Který slon je těžší ? (35-3) x 20 nebo (64-2) x 10

velká násobilka : Kolik kilogramů veze vláček? 95x9  45x 5   30x33

průměr : Jaký je průměrný počet kopečků na jednu zmrzlinu?

slovní úloha : Vědro stoupá vzhůru rychlostí 1,5 m za minutu. Za jak dlouho bude nahoře?

Stromy stojí 15 metrů od sebe. Auto potřebuje 2 minuty, aby projelo od stromu číslo 1 ke stromu číslo 6. Jak rychle auto jede?

objem: Kolik dílků tekutiny musíš nalít do nádoby A a C, aby byl v každé nádobě stejný objem?

Český jazyk:

přesmyčky - Kdo sedí na stromě? V A R N Á Co je v balíčku?  V O I D E A R H

Zeměpis:

Která je třetí planeta, počítáme-li směrem od Slunce?

Které planetě se říká rudá?

Napiš názvy 4 zemí, které začínají na P.

 

Titul je složen ze dvou navzájem prolínajících se tipů obrázků s příklady. Pokud je provedení černobílé je vše v pořádku a jednotlivé úkoly jsou vhodné pro předškolní děti. Všechny příklady, které jsem Vám zde vypsala jsou z barevných listů. Možná jsou smíchány dvě publikace do jedné?

Tak co ještě chcete dětem kupovat knížky jen podle názvu? Myslím,že Velká kniha předškoláka je opravdu odstrašujícím příkladem. Doufejme, že se jedná pouze o nějakou chybu lidského faktoru, že to nakladatel takhle vydat ani nechtěl.

Recenze na knihu - Velká kniha předškoláka, Fragment, Praha 2013.

 

 

@ Jarmila Syptáková, 24. 9. 2013