Veronika Kašáková : Zpověď. Z děcáku až na přehlídková mola

11.03.2015 21:58

Mrazivá zpověď dívky, kterou v útlém věku opustili vlastní rodiče. Přestože jí osud v dětství zrovna nepřál, dokázala se s úžasnou vervou s nepřízní osudu poprat a jít za svým štěstím. Bohužel se nejedná o smyšlený příběh. Kniha je plná bolestných vzpomínek známé modelky Veroniky Kašákové na život v dětském domově a nelehkým obdobím, kdy se osamostatňovala a spadla do dluhové pasti

Veronika bez zbytečných obalů a dlouhého vysvětlování sepsala svoje nejdůležitější životní milníky a vzpomínky. Před čtenářem nic neskrývá. Má za to můj neskonalý obdiv. Některé zážitky jsou tak nehezké a bolavé, že jen pomyšlení na to, že se taková příkoří dětem stávají, ve mě vyvolávají pocit vzteku, bezmoci a lítosti.

"Máma odcházela, půl hodiny jsme se loučily a pusinkovaly a těšily se na další setkání. byla jsem opravdu šťastná, slíbila toho mnoho, ale tentokrát jsem jí mávala naposledy...

... Na dalších 12 let.

Týden po této emocionální návštěvě si nás zavolala do ředitelny teta Libuška. Přišli jsme s Kajíkem do ředitelny a ona nám řekla, že naše maminka je ve vězení a že volala, že se vzdává práva na nás, jinými slovy, že můžeme být navrženi k adopci!

    Byla to pro mě šílená rána, a nejsem ani schopná popsat, co se ve mně tehdy dělo. Moc jsem totiž nerozuměla tomu, co mi teta říká. Jediné, co jsem pochopila, bylo, že ji asi už nikdy neuvidím."

 

Autorka projevila neskutečnou odvahu, když šla takto s kůží na trh. Odhalila se až do morku kostí. Nic neskrývat a vše přiznat, ničemu se záměrně nevyhýbat jí přineslo nejspíš více než sama čekala. Čtenáři její Zpověď ocenili. Kniha se ihned po vydání dostala na přední místa v žebříčcích nejprodávanějších knih.  Myslím, že zcela právem. Kniha zaujala i filmaře a příběh snad dostane i filmovou podobu. Přestože je celá kniha spíše o smutných zážitcích a vzpomínkách, vyznívá velmi optimisticky. I v nejtěžších chvílích si autorka dokázala udržet víru v lepší zítřky. Vyplatilo se jí to.

 

Ve čtyřech letech se dostala společně se svým starším bratrem do dětského domova, kde zůstala až do své plnoletosti. Nelehký život v domově, strasti dospívání i nástrahy dospěláckého života jí daly obrovskou sílu.  Neměla ustláno na růžích, neměla se o koho opřít a přesto dokázala obdivuhodnou věc. Nejenže se postavila na vlastní nohy, ona se dostala k tomu, že žije svůj vlastní sen. Její neskonalá víra jí dovedla k pohádkovému úspěchu. Je živým důkazem toho, že jít za svými sny se vyplácí, když člověk věří sám v sobě.

 

Veronika Kašáková chtěla pomoci svou knihou především opuštěným dětem, které jsou v podobné situaci, kterou kdysi prožila ona sama. Její poselství zní takto : " Největší štěstí v životě je najít sám sebe a být šťastný jen tak. Dnes je to tak, že v týdnu dělám jeden až dva rozhovory do časopisů, radím ženám s jejich chmurami, sleduje mě 6000 žen, matek, dívek, a celebrity mě prosí o rady jak jsem dokázala zhubnout. Jsem zvaná na různé akce, novináři za mnou jezdí, lidé oslovují a víte proč? Protože to, co dělám, je správné a pro dobro nás všech. Nikdy jsem nepřestala věřit, a i když to vypadalo, že se ze země nezvednu, házela do pytle svou víru a nadávala na hodnoty života, proklínala své chyby, pociťovala křivdy a litovala se, nikdy jsem se nerozhodla vidět bláto. Miluji každý den a ten den stojí za to. Nikdy nevíte, který den bude ten poslední a jednou bohužel příjde, užijme si ho!"

 

Knihu doporučuji přečíst každému, kdo někdy naříkal nad svým nelehkým osudem. Příběh mu, stejně jako mě, může otevřít oči. Šanci na spokojený život má každý. Jen to nesmí vzdát.

Pokud Vás zaujala kniha a chcete se dozvědět o Veronice Kašákové více, stačí si přečíst rozhovor na www.knihoko.cz s názvem " Začalo se mi dařit až tehdy, když jsme přestala toužit být slavná a úspěšná".

 

 

Recenze na  knihu Veroniky Kašákové. Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola.  Praha, CooBoo 2015.


© Jsyp , 11. 3. 2015 KnihOko.cz