VOLÁNÍ KUKAČKY – Detektivka Roberta Galbraitha, kterou čte celý svět

22.01.2014 14:42

Nakladatelství Plus vydá detektivní příběh Volání Kukačky od Roberta Galbraitha (pseudonym J. K. Rowlingové) 20. února. Světový bestseller vyjde s původní anglickou obálkou v překladu Ladislava Šenkyříka. Ve stejný den uvede společnost eReading do prodeje elektronickou verzi tohoto kritikou vysoce ceněného románu. Ve spolupráci s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana vyjde Volání Kukačky také v Braillově slepeckém písmu. V březnu bude následovat audio kniha.

 

Volání Kukačky se pyšní cenou za druhou nejlepší knihu roku 2013 v kategorii „Thriller & Detektivka“ na serveru goodreads.com, je třetí nejlepší knihou roku 2013 podle zákazníků internetového obchodu Amazon, má také titul The New York Times bestseller.

 

Volání Kukačky je napínavý detektivní román, v němž se poprvé setkáváme s Cormoranem Strikem, neobyčejným a charismatickým soukromým detektivem, který svou originalitou najde mezi současnými detektivy jen stěží sobě rovného. „Příběh soukromého detektiva Cormorana Strika plně zapadá do tradice detektivních románů anglosaské školy a svým způsobem reflektuje i osud autorky, která například neváhá z pozice outsidera sžíravě si dobírat svět absurdního přepychu. J. K. Rowlingová patří k nejlepším současným autorkám mainstreamové literatury, což se neodvozuje z počtu prodaných výtisků (v této disciplíně dnes pravděpodobně nenajde na světě konkurenci), nýbrž z jejího literárního projevu, k jehož nejsilnějším stránkám lze počítat především výrazný smysl pro rytmus příběhu a napětí i schopnost s odstupem vnímat tragikomické prvky lidského života. Bylo mi ctí její nejnovější dílo překládat,“ uvedl Ladislav Šenkyřík po dokončení překladu.

 

Robert Galbraith – pseudonym J. K. Rowlingové – nyní dokončuje další případ Cormorana Strika, proto se můžeme těšit na pokračování, které bude jistě neméně čtenářsky vděčné jako Volání Kukačky. Pramen invence a literárního talentu stvořitelky Harryho Pottera se totiž očividně ani zdaleka nevyčerpal. Nakladatelství Plus očekává doručení rukopisu druhého dílu do konce tohoto roku.

 

TZ