Vtipné a snadno zapamatovatelné básničky? Letem světem za zvířátky - recenze dětské knihy

22.05.2018 21:48

Máte rádi inteligentní, nevtíravý humor a veselé veršování? Pak dětem určitě knížku pořiďte. Na 29 stranách zažijete kopec srandy. Jedna stránka – jedna básnička – jedno zvíře.

 

Savci, plazi, ptáci i hmyz

V knížce se to hemží spíše cizokrajnými živočichy, ale pár říkanek je i o těch, které v přírodě nebo na dvorku vidí i české děti. Když jsme si s dcerami knížku společně prohlížely a četly, líbily se jim všechny básničky. Nejvíce unešené byly z Popletené básničky. Nedivím se. Pro děti je srandovní všechno, co je naopak, než jsou zvyklé. Nejspíš si živě představují jaké to je, když hladová mrkev okusuje chlupatého králíčka

Myši kočku chtivě loví,

Kohout snáší vajíčka,

Na větvi si želva hoví,

Mrkev chroupá králíčka.

První čtení pro prvňáčky

Kniha je napsána velkým tiskacím písmem. Hodí se tak jako první čtení pro začínající čtenáře. I textu je tak akorát, aby prvňáček přelouskal jednu stránku s básničkou. Velký prostor je věnován i barevným ilustracím. Na některých obrázcích vypadají zvířata jako živé.  

Kdo napsal knížku?

Autorkou knížky je Alena Gondeková, která stojí nejen za verši, ale i za grafickou úpravu obrázků. Vše dokonale ladí. Knížka je pokračováním úspěšného prvního dílu s názvem Se smíchem za zvířátky.

Technická poznámka na konec

Jedinou výtku bych měla k medailonku básnířky na konci. Text bych uzpůsobila dětským čtenářům. Knížka je psaná pro ně. Ocenily by spisovatelčino vyprávění o sobě, kterým by se jim více přiblížila. Představení knihy a co v ní čtenář najde by se hodilo spíše na zadní obálku knihy. Případný zájemce by se tak v knize díky skvělému popisu obsahu rychleji zorientoval.

Koupit či nekoupit?

Já mám jasno.  S klidným svědomím doporučím knížku dalším čtenářům. Líbila se mně i mým dětem. Moc. Velké plus vidím v tom, že si i z hravého veršování odnesou pár zajímavých postřehů ze světa zvířat i ponaučení pro život.

Jste na knížku zvědaví? Mrkněte na video, díky kterému si knihu prolistujete a poslechnete přednes Popletené básničky.