Vydavatelství audioknih Tympanum vydává Tolstého sonátu

08.10.2014 23:01

Vydavatelství audioknih Tympanum vydalo na podzim 2014 šokující novelu o manželství Lva Nikolajeva Tolstého  v podání známého herce Ladislava Mrkvičky s názvem Kreutzerova sonáta.

3 hodiny a 51 minut. Tolik času budete potřebovat, aby jste prostřednictvím hlasu Ladislava Mrkvičky mohli "přečíst" celou audioknihu. V době svého prvního vydání v roce 1890 způsobila kniha senzaci, která v kulturních dějinách neměla obdoby. Jestliže ji někdo neznal, pak to byl – podle tehdejších zpráv – snad jen negramotný nebo ten, kdo se o literaturu a o vztahy muže a ženy vůbec nezajímal.

 

O tom, že syrová, sugestivní a šokující "sexuální novela" neztratila ani po několika generacích nic ze své svěžesti se nyní můžete přesvědčit i Vy. Ještě Kreutzerovu sonátu neznáte? Poslechněte si ukázku, nebo prohlédněte trailer!

Podivuhodně smělé a působivé odhalení manželských neladů, jakým Kretzerova sonáta bezesporu je, nenechalo již v době jejího vzniku nikoho lhostejným. Vedly se o ni vášnivé spory a v některých zemích bylo toto dílo soudně pronásledováno, včetně zemí českých. Boj o Kreutzerovu sonátu trval u nás bezmála dvacet let, než se podařilo výnos soudu zrušit. Tolstého "sexuální" novela, jak bychom ji dnes mohli nazvat, je povídkou o kruté žárlivosti, jež bortí manželství, povídkou o hlubokém rozvratu mezi dvěma lidmi, kteří se kdysi hluboce milovali. Ve svých otázkách, které jsou zde představeny v šokující nahotě – po vztahu mezi čistotou a silnou fyzickou vášní, po vztahu muže a ženy – nepřestane být pravděpodobně nikdy aktuální.