Zlatá truhlice českých pohádek - recenze knihy

10.10.2013 21:48

 

Nakladatelství Egmont bylo vždy spojováno především s vydáváním knížek z produkce Walta Disneyho a další zahraniční produkce. Nyní překvapivě vydalo sbírku klasických českých pohádek s názvem Zlatá truhlice českých pohádek.

Jedná se o velmi zdařilou sbírku pohádek, kterou k vydání připravila Jana Semelková. Paní Semelková pečlivě vybrala nejznámější pohádky českých klasiků z 19. století, které citlivě přepracovala do podoby srozumitelné dnešním dětem. Přestože jsou jednotlivé pohádky upraveny, naštěstí neztratily nic z poetiky, kterou jim jejich autoři vdechly.  Největší zastoupení mají pohádky Karla Jaromíra Erbena, kterých je v knížce devět. Božena Němcová a Eliška Krásnohorská mají ve výboru po dvou pohádkách.

Pokud chcete mít doma po ruce či v knihovničce Vašich dětí výběr notoricky známých českých pohádek, pak je Zlatá truhlice českých pohádek tou správnou volbou. Najdeme zde opravdu ty nejznámější jako jsou O Smolíčkovi, Kocour v botách, Červená Karkulka, O perníkové chaloupce, Zlatovláska, Otesánek, Kůzlátka a vlk, Hrnečku,vař!

Všechny pohádky jsou doprovázeny barevnými ilustracemi Marcely Waltrové. Její pohádkové postavičky mi trošku připomínají ilustrace známé české ilustrátorky Heleny Zmatlíkové. Obrázky působí velmi živě a skvěle doplňují pohádkové vyprávění.

Jediné co bych knize vytkla je její název. Podle mého názoru nebyl zvolen zrovna trefně. Přestože název autorka patřičně vysvětlila v úvodu knihy, na mne osobně působí příliš velkoryse a jaksi nepatřičně. Truhlice pohádek je v mých představách pořádně tlustá knížka, ne výběr 13 pohádek.

 

Recenze knihy - Jana Semelková : Zlatá truhlice českých pohádek, Egmont, Praha 2013, 102 s.

© Jarmila Syptáková, 10. 10. 2013 KnihOko.cz