Zuzana Kadlecová : Máme doma veselo. Říkanky pro nejmenší

15.09.2016 21:43

Myslíte si, že je možná rýmovačka na vysavač, telefon nebo třeba varnou konvici? Říkanky Zuzany Kadlecové Vás hravě přesvědčí, že básnička může být na jakýkoliv domácí spotřebič.

 

 

 

Říkanky pro nejmenší jsou psány hravou formou, tak aby zaujaly již nejmenší děti. Tématem říkanek jsou věci i lidé, které děti znají ze svého okolí, které je obklopují. Některé popisují domácí práce, kterým se doma věnuje táta nebo máma.  Verše skvěle dokreslují barevné ilustrace Antonína Šplíchala. Knížku si prohlížíme večer před spaním spolu s mými dvěmi dcerami ve věku 2 a 4 lety. Holky jsou nadšené z obrázků, podle nich si vybírají jednotlivé básničky. Jsou to holky parádnice a tak je nejspíš proto nejvíce zaujala básničky o rtěnce a šatní skříni. Text je jednoduchý a srozumitelný, snadno zapamatovatelný. Ideální pro děti ve věku 3-5 let.

Mne osobně se velmi líbí Buzení mámy. Autorka přesně vystihla ranní trápení nás rodičů :-) Jde vidět, že autorce je dětský svět velmi blízký. Ví jak děti přemýšlejí a z čeho mají radost. Z knížky dýchá domácí, láskyplná pohoda. To dělá rýmovačky ještě srozumitelnějšími pro jejich malé čtenáře, či spíše posluchače.

"Každé ráno vstanu,

běžím vzbudit mámu.

A nejde to lehce, vstávat se jí nechce.

A když mě spát zahání,

křičím, že chci snídani."

 

Recenze na knihu Zuzana Kadlecová: Máme doma veselo, Praha, Fragment 2016.

 

© Jarmila Syptáková, www.knihOko.cz, 15.9.2016