Recenze knih

Byron Katie: Potřebuji tvou lásku – je to pravda?

21.02.2017 14:08

Řeknu to o této knize naprosto upřímně. Nejprve jsem jí nemohla přijít na jméno. A když jsem ji přečetla v lepším rozpoložení, kontaktovala jsem českou koučku se zkušenostmi u Byron Katie, prošla si dvěma lekcemi The Work a mohu říci jediné – je to ta nejlepší psychologická metoda k tomu, jak se zbavit úzkostí, depresí, nejistot, týravých myšlenek, které si často ani neuvědomujete. A hlavně je to cesta k nalezené své vlastní sebehodnoty.

Recenze knih

30.09.2013 15:11

Přemýšlíte o koupi knížky a nejste si jisti, že bude ta pravá? Přečtěte si naše recenze na knihy pro dospělé a  recenze dětských knih  a budete mít hned jasno! S našimi recenzemi budete mít rozhodování ihned snažší!

Recenze dětských knížek

Daisy Mrázková : Haló, Jácíčku - recenze na audioknihu

09.07.2013 21:14

Autorkou tohoto nádherného příběhu pro děti je  osobitá česká spisovatelka a výtvarnice s netradičním jménem Daisy Mrázková. Dcera Angličanky a českého krejčího. Knížka vyšla poprvé v roce 1972 v nakladatelství Albatros. Když Daisy Mrázková psala tuto knížku, již byla zkušenou autorkou. Svou prvotinu vydala v roce 1965 pod názvem Neplač, muchomůrko.

Příběhy malého zajíčka čte podmanivým hlasem Rudolf Hrušínský. Stačí jen zavřít oči a zaposlouchat se do barvitého líčení dobrodružství, které zajíček zažívá společně se svou kamarádkou Veverkou Jednotlivé příběhy jsou od sebe zvukově odděleny veselým flétnovým doprovodem. Pokud si budete chtít vyslechnout všechny historky, rezervujte si přesně 1 hodinu a 17 minut. Tak dlouho totiž trvá než pan Hrušínský knížku Haló, Jácíčku přečte.

Pokud však čekáte, že u poslechu budete trnout hrůzou a netrpělivě čekat nějaká fantastická rozuzlení, toho se nedočkáte. Kratičké příběhy jsou spíše poetickým vyprávěním všedního dne, které zažívá malý zajíček. Autorka do jednotlivých příběhů nenásilně zasadila i výchovný rámec. Nedělá však na děti žádné tyty se vztyčeným ukazováčkem.

"Jácíček seděl se sklopenýma očima. "Jak to, že člověk pozná, že dělá hloupost, až když je pozdě?" stěžoval si. "Hloupost by se měla poznat předem". "Měla by být třeba černá se žlutými skvrnami jako mandelinka a kolem dokola by mě mít dlouhé bodliny  a měla by bzučet jako hejno čmeláků. Člověk by si už dal nani pozor. Ale takhle? Takhle se vůbec neví, že je nějaká Hloupost nablízku. Vypadá nenápadně...nedo dokonce vypadá hezky..."

S lehkostí sobě vlastní propůjčila zajíčkovi charakterové vlastnosti lidí. Je to malý kluk, který občas zazlobí maminku, zkouší nové věci a objevuje svět. Velmi se mi líbilo, jak se zvířátka umí krásně zabavit. Objevují dobrodružství tam, kde by to nikdo nečekal. Bezbřehá dětská fantazie jim umožňuje vidět svět mnohem barvitější a vidět naprosto úžasné detaily jako to bylo např. v příběhu nazvaném Slon na horní pěšině. Zajíček s Veverkou objevili starý strom, který vypadal jako slon a tak se s ním ti dva začali kamarádit a navštěvovat jej. Slon jim pak vypravoval pohádky.

Pokud chcete sobě a dětem dopřát kvalitní audionahrávku, je audiokniha Haló, Jácíčku tou pravou volbou. Děti budou nadšené z možností, které jim nabízí příroda a dospělí si mohou nostalgicky zavzpomínat na to, jak objevovali svět venku oni.

Recenze na audioknihu - Daisy Mrázková: Haló, Jácíčku. Supraphon - audioteka.cz

© Jarmila Syptáková, 3. 8. 2013, KnihOko.cz


 

 

Jan Vodňanský dětem - recenze knihy

28.05.2013 11:12

Knížky pro děti všestraného umělce, vysokoškolsky vzdělaného  Jana Vodňaského patří k oblíbenému čtení již druhé generace čtenářů. Svou první knížku pro děti vydal autor již v roce 1975 s názvem Šlo povidlo na vandr. Představovaný soubor Jan Vodňanský dětem je výběrem nejznámějších a nejoblíbenějších básniček a písníček pro děti.

Rozverné básničky

V knize najdete i takové pecky jako jsou texty písniček Když jde malý bobr spát či Kolik je na světě věcí, ke kterým složil hudbu Petr Skoumal. Děti budou určitě nadšené i  z písniček Hodinky nebo Tygr vstává z postele. Verše Jana Vodňanského jsou charakteriské svou hravostí, lehkostí, smyslem pro rytmus. Proto jsou jeho rýmy tak oblíbené. V básničkách se nejčastěji objevují zvířecí hrdinové - lvi, kočkodani, žirafy, tygři klokani, pejsci, medvědi, bobři, sloni, velbloudi. Pozadu nejsou ani věci kolem nás v básničkách Muškátovo šuškání, Kaňka, Čtyři kapsy, Bylo jedno povidlo.

Milé ilustrace

Svůj nezaměnitelný rukopis nechala v knize i ilustrátorka Ladislava Pechová, které básničky doprovodila svými nápaditými obrázky. Každá básnička v knize se může pochlubit názornou rozpustilou ilustrací.

Písničkový křest

Slavnostní křest knihy proběhl začátkem května 2013 v pražském Paláci knih Luxor. Za kmotru knihy si pan Vodňanský vybral  známou a mezi nejmenšími dětmi oblíbenou herečku Magdu Reifovou a zpěvačku Helenu Navarovou.

Výborná dětská knížka

Soubor básniček a písniček je velmi zdařilý. Knížku si můžete s dětmi prolistovat za jedno odpoledne, ale určitě se k ní budete rádi vracet třeba při pošmourném počasí, abyste si mohli společně zazpívat a zasmát se nad vtipnými básničkami.

Recenze na knihu - Jan Vodňanský dětem, Praha, Fragment 2013, 62 s.

© Jarmila Syptáková, 28. 5. 2013, KnihOko.cz

Radek Malý : Kamarádi z abecedy - recenze knihy

26.05.2013 20:18

Olomouckého rodáka, básníka a překladatele Radka Malého není třeba knižním labužníkům představovat. V roce 2002 debutoval úspěšnou básnickou sbírkou Lunovis. Za tuto sbírku byl nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Další významná ocenění na sebe nenechala dlouho čekat. Na svém kontě jich má již několik. Zatím poslední cenou, která byla Radka Malému udělena je z roku 2010. V anketě Suk 2009 za knihu pro děti Kam až smí smích získal cenu ministryně školství za přínos k rozvoji dětského čtenářství.

Svou poslední knihu pro děti vydal autor  na konci roku 2012  v brněnském nakladatelství Host pod názvem Kamarádi z abecedy. Jde o velmi zdařilou publikaci, která zaujme již na první pohled svým originálním grafickým ztvárněním. Knížka vznikla tak trošku netradičně. Ilustrátor knihy František Petrák vydal výtvarné variace na jednotlivá písmena v abecedě jako leporelo již v roce 1991. Tato nekonvenční ztvárnění se pak stalo  inspirací Radku Malému pro jro jeho veršované hrátky s písmeny.

Do  knihy mohou děti  kreslit

Každá dvojstrana knížky je věnována jednomu písmenu v abecedě. Pod stylizovaným obrázkem je vždy jedna básnička. Na další straně je ponechán prostor pro dětskou kreativní tvorbu. Jedná se vlastně o jednoduché úkoly vycházející z textu básničky.  Děti do knihy mohou malovat, vybarvovat obrázky, dokreslovat podle předlohy. Abecedu se tak děti naučí hravou a aktivní formou.

Knížka jako památníček

Když se Vaše dítě abecedu naučí, kniha nemusí upadnout do zapomnění. Za několik let se k ní jisté rádi vrátíte. Zůstane Vám milá vzpomínka na malířské začátky Vašich ratolestí.

Kvalitní zpracování knihy

Nakladatelství Host si dalo velmi záležet nejen na grafické podobě, ale i na kvalitním zpracování vnější podoby knihy. Kartónové listy jsou k sobě svázány pevnou kroužkovou vazbou, která jistě odolá i nepříliš jemnému zacházení malých předškoláčků.

Souznění veršů s obrázky

Co je na knize úžasné, je souznění veršů s obrázky "obživlých písmenek, které jsou stylizovány do podoby cirkusových postaviček. Nakladatelství Host ukázalo, že je možné vydat dětskou knížku o abecedě, která bude nejen hravá, ale také vkusná. 

Takže rodiče 4 - 6 letých dětí, kteří se právě porozhlížíte na knižním trhu a vybíráte z  nepřeberného množství nejrůznějších sešitků a knížek různé kvality, sáhněte po titulu Kamarádi z abecedy! Vaše dítě se naučí nejen krásné básničky, ozdobí si knihu vlastními obrázky, ale zůstane mu i malá vzpomínka na jeho čtenářské začátky.

© Jarmila Syptáková, 25. 5. 2013, KnihOko.cz

 

Balász Zágoni : Barnabáškova kniha

26.05.2013 11:48

Další knížka z úšpěšné ediční řady LASKAVÉ ČTENÍ nakladatelství Triton pochází z pera rumunského spisovatele Balásze Zágoniho. Jmenuje se Barnabáškova kniha a je určena pro děti od tří let. Úžasné příběhy malého kluka doprovází nádherné a poetické ilustrace Markéty Vydrové.

Nejedná se o klasické pohádky, které dětem čteme. Nevystupují zde kouzelné pohádkové postavičky. Přesto je obsah knížky víc než kouzelný. Některé příběhy však pohádkové vlastně jsou, ožívá v nich vysavač nebo podzemní dráha. Většina příběhů však popisuje běžné činnosti z každodenního života. Autor se dokázal bravurně vcítit do duše čtyřletého caparta, který objevuje svět kolem sebe. Vždyť jak by ne, knížka je o jeho synovi. Barnabášek zažívá každý den něco nového. Prožívá velká dobrodružství, třeba když se učí jezdit na kole, když vyrazí se svými rodiči na výlet k moři nebo když mu pan strojvedoucí dovolí prozkoumat lokomotivu. Někdy má z neznáma strach, ale Barnabášek je šikula a dokáže ze svými "démony" bojovat. V Kočíčí pohádce vyzrál nad svým strachem z kočičky, v příběhu Barnabášek nakupuje se odhodlal vyrazit sám do obchodu, když byla maminka nemocná.

Příběhy jsou psány jednoduše perspektivou malého  "průzkumníka". Jsou to příběhy, které zažívají všechny děti na světě. Všichni musí ráno vstávat z postele, čistit si zuby, jíst a pít a chodit spát. Děti si knížku určitě zamilují a dospělí si při čtení příběhů nostalgicky vzpomenout na své vlastní dětství.

S obsahem knihy skvěle korespondují hravé a veselé obrázky oblíbené ilustátorky Markéty Vydrové. Černobílými i barevnými ilustracemi jsou  vyzdobeny všechny stránky knížky. Dětem pomohou dostat se přímo do středu "dění".

Barnabáškova kniha je velmi zdařilým dílem. Mohu ji jen doporučit. Obsahová stránka  i grafická úprava spolu ladí. Knížka je ideální pro společné chvilky s dětmi.

Recenze knihy Balázs Zágoni : Barnabášova kniha, Triton, Praha 2013, 150 s.

© Jarmila Syptáková, 25. 5.  2013, KnihOko

<< 1 | 2 | 3

Recenze knih

Byron Katie: Potřebuji tvou lásku – je to pravda?

21.02.2017 14:08
Řeknu to o této knize naprosto upřímně. Nejprve jsem jí nemohla přijít na jméno. A když jsem ji přečetla v lepším rozpoložení, kontaktovala jsem českou koučku se zkušenostmi u Byron Katie, prošla si dvěma lekcemi The Work a mohu říci jediné – je to ta nejlepší psychologická metoda k tomu, jak se...

Recenze knih

30.09.2013 15:11
Přemýšlíte o koupi knížky a nejste si jisti, že bude ta pravá? Přečtěte si naše recenze na knihy pro dospělé a  recenze dětských knih  a budete mít hned jasno! S našimi recenzemi budete mít rozhodování ihned snažší!